Nawet jeśli mieszkasz w Polsce i nie rozważasz emigracji zarobkowej, możesz potrzebować konta walutowego. Stały dostęp do pieniędzy przyda Ci się podczas wakacji, wymiany studenckiej, czy na wypadek zagranicznego shoppingu albo podróży krajoznawczych. Wbrew pozorom, takie konto prawie niczym się nie różni od zwykłego rachunku osobistego prowadzonego w PLN. Tak samo możesz dokonywać transakcji, korzystać z kart przypisanych do rachunku, a nawet zakładać lokaty i rachunki oszczędnościowe. Jednak jak sama nazwa wskazuje, konto walutowe obsługuje transakcje w obcej walucie. Polacy najczęściej potrzebują konta w euro, funtach szterlingach i dolarach amerykańskich. Jednak duży wybór na rynku usług bankowych powoduje, że łatwo możesz wybrać konto drogie i mało funkcjonalne. Sprawdź zatem, jakie cechy powinno mieć najlepsze konto walutowe.

Dobre konto walutowe to darmowe konto

Nikt nie chce konta drogiego w utrzymaniu, dlatego nie musisz koniecznie wybierać banku, w którym masz zwykły rachunek osobisty. Sprawdź jakie banki oferują konto walutowe bez opłat za otwarcie rachunku i jego prowadzenie – najlepiej bez żadnych dodatkowych warunków typu regularne wpływy czy minimalna kwota salda. Bez obaw, z pewnością znajdziesz przynajmniej cztery takie banki. Następnie sprawdź w tabeli opłat, ile bank pobiera za wysłanie przelewu krajowego i zagranicznego. W drugim przypadku weź pod uwagę, że przelewy europejskie typu SEPA (UE, Islandia, Norwegia, Lichtestein) często są darmowe, ale już przelewy poza SEPA albo inne niż europejskie mogą kosztować od kilku do kilkudziesięciu złotych! Najlepsze konto walutowe nie powinno pobierać również prowizji za przelew przychodzący, choć nawet w korzystnej ofercie możesz spotkać się z opłatami rzędu kilkudziesięciu złotych za przelewy z tytułu renty czy emerytury. Porównaj także wysokość opłat za wypłaty z bankomatów w kraju i na świecie, a także w którym banku zapłacisz najmniej za korzystanie z karty. Jeśli szukasz konta z opcją przewalutowania, koniecznie zwróć uwagę na wysokość spreadu (różnica pomiędzy kursem sprzedaży, a kursem zakupu waluty).

Najlepsze konto walutowe a produkty powiązane

Jeśli liczysz swój dochód w euro lub innej obcej walucie, prędzej czy później zainteresujesz się również dodatkowymi produktami bankowymi. Dlatego zanim wybierzesz swoje konto walutowe, upewnij się, czy w przyszłości będziesz mógł założyć na nim dodatkowy rachunek oszczędnościowy albo lokatę. Pamiętaj, że nawet symboliczne oprocentowanie u w euro czy funtach, może Ci przynieść sporą satysfakcję w złotówkach. Sprawdź także, czy konto walutowe wymaga otwarcia rachunku osobistego w złotówkach – jeśli tak, koniecznie upewnij się, czy dodatkowe konto jest w pełni darmowe. W przeciwnym razie będziesz zmuszony co miesiąc płacić za produkt, którego nie potrzebujesz. Wybierając najlepsze konto walutowe, zwróć także uwagę na dodatkowe udogodnienia oferowane przez bank, takie jak: karta wielowalutowa, naklejka zbliżeniowa, mobilny dostęp do konta przez aplikację na smartfona, czy kantor wymiany walut.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ