Wszyscy wkoło trąbią o rozwoju osobistym, a Ty chcesz po prostu robić swoje i nie masz zamiaru słuchać żadnych coachów? Nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, każde przedsięwzięcie może być drogą do rozwoju. Uczysz się nowego języka? Wyjeżdżasz za granicę do pracy? Hobbystycznie zajmujesz się grafiką komputerową albo tworzeniem muzyki? Czy chcesz tego czy nie, nawet w tym momencie rozwijasz się i dojrzewasz do zmian. Proces ten może przebiegać niezauważenie, ale jeśli zaczniesz świadomie dbać o samorozwój, wówczas szybciej nadasz swojemu życiu właściwy kierunek.

Pracuj nad świadomością siebie

Spotkania z ciekawymi ludźmi, zdobywanie fachowej wiedzy i umiejętności, poznawanie nowych miejsc – to dobre przykłady działania na rzecz własnego rozwoju. Ale jeśli najpierw nie poznasz dobrze siebie, każda inicjatywa przybliży Cię do… chaosu. Nie osiągniesz spełnienia, jeśli nie odpowiesz sobie na kluczowe pytania: kim jestem i co jest dla mnie najważniejsze? Świadomy rozwój osobisty zacznij od listy celów – zarówno tych, które chcesz osiągnąć dziś i jutro, jak i tzw. życiowych priorytetów. Zapewne przypomnisz sobie błędy i porażki, przez które nie udało Ci się zrealizować poprzednich planów. To najwyższy czas, by zaakceptować swoje doświadczenia i wyciągnąć z nich konstruktywne wnioski. Ta lekcja może być bolesna, bowiem samorozwój wymaga zerwania ze szkodliwymi nawykami (lenistwo, słomiany zapał), a także otwartości na zmiany.

Prosty sposób na rozwój: codzienne spacery

Każdy z nas ma własne tempo rozwoju osobistego – jedni chcą osiągnąć wszystko w jak najkrótszym czasie, inni preferują baby steps. Jeśli należysz do drugiej grupy, zacznij od regularnych spacerów w towarzystwie bliskiej osoby lub czworonożnego pupila. To przyjemny sposób na zmniejszenie stresu i pozbycie się negatywnych emocji, dzięki czemu łatwiej poradzisz sobie z kryzysowymi sytuacjami. Dotleniony mózg sprawniej przetwarza informacje, a w rezultacie staniesz się bardziej kreatywny i wzmocnisz swoją efektywność w pracy.

Rozwój osobisty na wyjazdach zagranicznych

Jeśli spacery to za mało, zacznij podróżować. Wyjazdy zagraniczne wspaniale stymulują samorozwój, gdyż musisz wykazać się m.in. zdolnościami organizacyjnymi (załatwianie transportu i zakwaterowania), znajomością obcego języka, a także umiejętnością szybkiego podejmowania decyzji. W dodatku możesz poszerzać swoje horyzonty poprzez poznawanie dziedzictwa kulturowego nieznanych dotąd społeczności.

Samorealizacja pod okiem trenera

Naturalnym sposobem na doskonalenie rozwoju osobistego jest branie udziału w warsztatach i szkoleniach. To przede wszystkim wspaniałe źródło wiedzy, ale również okazja do spotkań z inspirującymi mentorami. Szkolenia pomogą Ci zrealizować cel i zmotywują Cię do zmian, których do tej pory się obawiałeś. Jeśli nie masz czasu uczestniczyć w spotkaniach, zawsze możesz zapisać się na kursy online. Ostatnio sporą popularnością cieszą się podcasty, które pozwalają zdobywać wiedzę w trakcie codziennych czynności – jazdy samochodem, zakupów czy joggingu.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ