Producenci sprzętu komputerowego za wszelką cenę chcą trafić do możliwe jak najszerszej grupy odbiorców, dlatego często decydują się na rozbudowę swoich flagowych serii o kolejne modele. Dobrym na to przykładem są chociażby laptopy z rodziny HP ProBook.

Niemal każdy model posiada kilka odmian i kilkanaście wersji konfiguracyjnych, przez co różnice pomiędzy najmocniejszym i najsłabszym urządzeniem są często ogromne – nadal jednak nazywają się one tak samo. Taka strategia motywowana jest chęcią umożliwienia klientom dopasowania sprzętu do swoich indywidualnych oczekiwań.

Dla każdego coś dobrego

Opisaną wyżej różnorodność doskonale widać na przykładzie laptopa HP ProBook 470. Od momentu jego premiery na rynek zostały wypuszczone cztery modele (G0, G1, G2 i G3). Różnią się między sobą przede wszystkim ceną i zastosowanymi podzespołami. Podkreślić należy jednak  to, iż podział na cztery modele omawianego laptopa nie wyczerpuje jednak całej oferty – one same dzielą się bowiem na kilka zróżnicowanych konfiguracji, dlatego w ogólnym rozrachunku mamy do czynienia z naprawdę pokaźną ilością sprzętu.

Na co więc mogą liczyć osoby zainteresowane laptopem HP ProBook 470? W najstarszych modelach (G0 oraz G1) spotkamy głównie procesory Intel Core typu M, a więc dostosowane do urządzeń mobilnych. Charakteryzują się one nieco ograniczonymi osiągami, dlatego warto rozglądać się za ich ulepszonymi wersjami, wyposażonymi w cztery fizyczne rdzenie.

W przypadku HP ProBook 470 G0 będzie to układ Intel Core i7-3632QM, a w G1 i7-4702MQ. Gwarantują one naprawdę przyzwoite osiągi, które powinny zadowolić zarówno tak zwanego klienta biznesowego, jak i fana multimediów.

Jednak ktoś jednak nie chce korzystać z układów mobilnych, może pokusić się o modele G2 bądź G3, które korzystają z pełnowymiarowych podzespołów. Także w tym przypadku mamy do czynienia z niezwykle szerokimi możliwościami konfiguracyjnymi. HP ProBook 470 w wersji G2 może być bowiem wyposażony w niskonapięciowe procesory Intel Core czwartej bądź piątej generacji (najmocniejszymi układami są i7-4558U oraz i7-5500U), natomiast model G3 w układy szóstej generacji (warto zwrócić uwagę przede wszystkim na i7-6500U). Jak więc widać, nasz możliwości wyboru są bardzo szerokie.

Istotny dobór podzespołów

Zróżnicowanie sprzętowe omawianego laptopa widoczne jest również w segmencie wykorzystywanych kart graficznych. Modele G0 i G1 pracują na karcie AMD Radeon HD 8750M, która występuje w wersjach z 1 oraz 2 GB pamięci. Jest to bardzo podstawowa jednostka, która jednak pozwoli nam na uruchomienie niektórych gier komputerowych.

Podobnie sprawa wygląda w modelu G2, który, oprócz kart zintegrowanych, korzysta z możliwości AMD Radeon R5 M255 (również występuje ona z 1 bądź 2 GB pamięci). Najlepszą kartę graficzną znajdziemy w HP ProBook 470 w wersji G3. Mowa o AMD Radeon R7 M340. Jej możliwości są bardzo przyzwoite.

Szerokie możliwości konfiguracyjne przekładają się także na dobór pamięci RAM i dysków twardych. Zakupić możemy bowiem laptopa z 2, 4, 8, a nawet 16 GB pamięci, który będzie w stanie obsłużyć jeden z trzech typów dysków: HDD, SSD bądź SSHD.

HP ProBook 470 jest laptopem 17-calowym. Poszczególne jego wersje różnią się jednak od siebie pod względem rozdzielczości, na jakich pracują ich matryce. Dwa pierwsze modele obsługują rozdzielczość HD+ (1600×900), natomiast G2 oraz G3 również Full HD (1920×1080).

Zróżnicowanie konfiguracyjne to pewna norma w tego typu urządzeniach. Z tym samym mamy bowiem do czynienia w laptopie HP ProBook 450 i innymi modelami z tej serii. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć urządzenie dostosowane do jego wymagań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ