Dziesięć tysięcy złotych to poważna kwota, którą warto gdzieś ulokować, by uległa pomnożeniu. Jest to ten rodzaj oszczędności, z którymi właściwie nie wiadomo co zrobić. To za dużo, aby przejeść, a za mało żeby kupić mieszkanie lub porządne auto. Wystarczająco jednak, by zrobić z tego użytek i z 10 tysięcy zrobić kilkanaście w ciągu kilku lat.

Rodzaje inwestycji dla 10 tysięcy złotych:

1. Sztabki złota. Za 10 tysięcy kupimy jedną lub dwie sztabki złota, ale czy faktycznie to najlepszy sposób na inwestowanie pieniędzy? Taka sztabka powinna być odpowiednio przechowywana, co generuje koszty. Nie da się jej łatwo upłynnić, a jeśli już się uda – to zysk nawet po kilku latach będzie niewielki. Złoto to raczej nośnik wartości pieniądza, sposób na jego pewne przechowywanie na lata, a nie przedmiot inwestycji.

2. Lokaty bankowe – na długoterminowych lokatach bankowych przy kwocie 10 tysięcy złotych można przyzwoicie zarobić. Jest to jednak sposób inwestowania głównie dla osób, które nie akceptują nawet najmniejszej stopy ryzyka – czyli chcą inwestycji absolutnie pewnej, choć mniej opłacalnej.

3. Akcje – za 10 tysięcy można nabyć całkiem spory pakiet akcji i nawet pomnożyć tę kwotę po wielokroć. To jednak rozwiązanie dla wytrawnych graczy, którzy akceptują wysoki poziom ryzyka i dla których te 10 tysięcy nie jest kwotą konieczną do przetrwania.

4. Fundusze – jeśli nawet stracimy coś na nich, to przy długoterminowym lokowaniu 10 tysięcy mamy szansę na odrobienie tych strat i nawet na zarobek. Inwestując 10 tysięcy w fundusze trzeba jednak brać pod uwagę zamrożenie pieniędzy na co najmniej kilka lat – nie należy więc tego robić, gdy jest to na przykład kwota będąca naszym jedynym zabezpieczeniem finansowym „na czarną godzinę”.

5. Sprzedaż bezpośrednia – 10 tysięcy to wystarczająca kwota, za którą można kupić zdezelowane auto, wyremontować je i odsprzedać z zyskiem. Podobnie można kupić antyczny mebel i wyrestaurować go, lub nabyć w hurtowni sprzęt elektroniczny i sprzedawać z niewielkim zyskiem. To sposób, który wymaga poświęcenia najwięcej uwagi, ale w krótkiej perspektywie czasu jest najkorzystniejszy finansowo.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ