Na emeryturę oszczędza każdy z nas – w postaci składki na ubezpieczenie społeczne i emerytalne, w zasadzie odkąd tylko podejmujemy pierwszą pracę. Skąd zatem tak wielki niepokój obecnych zatrudnionych o swoje przyszłe emerytury? Otóż, emerytury w wysokości zapewniającej godne życie, utrzymanie siebie i ewentualne podjęcie leczenia, mogą osiągnąć osoby zarabiając w Polsce dużo powyżej średniej krajowej. Ci zarabiający minimum socjalne, choć odkładają co miesiąc lwią część swojej pensji na emeryturę, mogą zobaczyć jej na przyszłość zaledwie kilkaset złotych, co może nie wystarczyć na pokrycie najbardziej podstawowych potrzeb. W takim przypadku nie ma co marzyć o życiu emeryta z Zachodu, jeżdżącego do uzdrowisk i na wycieczki, spacerującego brzegiem morza, a w pochmurne wieczory grającego w bingo w klubie seniora.

Zacznij oszczędzać już dziś!

O swojej starości musimy pomyśleć już jako młodzi, zdrowi ludzie. Dlaczego? Ponieważ nikt o tym za nas nie pomyśli! Już wtedy musimy zacząć odkładać oprócz ZUS-u jeszcze dodatkowe pieniądze, na przykład na fundusz emerytalny lub na prywatną lokatę bankową o konkretnym przeznaczeniu. Być może nigdy nie wykorzystamy tych pieniędzy. Może nasza emerytura i nasze potrzeby okażą się wystarczające. Ale dzięki tym funduszom nie będziemy się zamartwiać o swoją starość.

Sposoby na oszczędzanie

Fundusze emerytalne to dziś najlepszy sposób na pewną emeryturę. Zgłaszamy się do takiego funduszu, a z naszego wynagrodzenia odkładana jest nań odpowiednia kwota, która w przyszłości spłynie na nasze konto.

Możemy również odkładać niewielkie kwoty na rachunek oszczędnościowy. Niech to będzie zaledwie 100 złotych miesięcznie – po kilkunastu latach będziemy mieć dodatkowych kilkanaście tysięcy złotych, które nie tyle będą naszą emeryturą, co miłym dodatkiem do tej emerytury.

Pieniądze na godną starość możemy też zainwestować, na przykład w nieruchomość lub w złoto, i spieniężyć swój majątek dopiero wtedy, gdy będziemy potrzebować pilnego zastrzyku gotówki na emeryturze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ