Gdyby istniał uniwersalny przepis na to, jak grać na giełdzie – wszyscy bylibyśmy milionerami. Niestety, nawet najlepsi ekonomiści i inwestorzy nie są w stanie przewidywać wahań kursów akcji na giełdzie z dużą dokładnością. To z jednej strony najgorsza wada, a z drugiej – najlepsza zaleta giełdy.

Ile zainwestować?

Gra na giełdzie to jeden z rodzajów inwestycji, w którym można mnóstwo zarobić w jednej chwili, ale też błyskawicznie stać się bankrutem. I powodzenie na giełdzie zależy tylko w niewielkim procencie od naszej znajomości rynku, giełdy i ekonomii, a w znaczącej większości od naszej intuicji i zwyczajnego farta.

Na giełdzie absolutnie nie wolno inwestować wszystkich oszczędności swojego życia, nawet gdy jesteśmy przekonani, że gramy świetnie. Swój majątek warto podzielić na przychody bieżące przeznaczone na bieżące wydatki, majątek trwały i oszczędności, których część przeznaczamy na czarną godzinę, a część, którą ewentualnie możemy poświęcić gdyby się nie powiodło – możemy zaryzykować na giełdzie.

Jak zacząć grę na giełdzie?

Grę na giełdzie warto zacząć od poczytania na ten temat i zapoznania się z tematem w sposób wnikliwy. Następnie możemy odpalić wirtualny symulator giełdy i próbować inwestować wirtualne pieniądze zgodnie z wahaniami kursów akcji na prawdziwej giełdzie. Podobne symulacje można przeprowadzać na kartce papieru i śledząc kursy akcji z telegazety.

Gdy już zrozumiemy ideę gry na giełdzie, zainwestujmy w nią najpierw kilkaset złotych. Możemy postawić wszystko na akcje jednej firmy, dobrze rokującej na przyszłość, lub rozlokować pieniądze na kilka firm, co jest rozwiązaniem bezpieczniejszym. Odradza się inwestowanie dużych kwot w akcje, które ostatnimi czasy miały tendencję wzrostową – bo może to ulec zmianie na naszą niekorzyść. Inwestowanie w akcje, których wartość stale maleje też jest ryzykowne, bo nie wiadomo czy w ogóle wzrośnie. Obserwowanie kursów akcji po kilka razy dziennie i czynienie własnych spostrzeżeń to najważniejsze, co każdy gracz giełdowy musi robić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ