Czym się różni P45 od P60?

Wprowadzenie:

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dwóm ważnym dokumentom podatkowym w Wielkiej Brytanii – P45 i P60. Zarówno P45, jak i P60 są wydawane przez pracodawców i mają na celu śledzenie historii podatkowej pracownika. Chociaż oba dokumenty są związane z opodatkowaniem, różnią się swoim przeznaczeniem, zawartością i sposobem wykorzystania. W dalszej części artykułu omówimy szczegółowo różnice między P45 a P60 oraz ich zastosowanie i wyzwania z nimi związane.

P45 – Dokument dla pracowników opuszczających pracę

P45 jest dokumentem wydawanym przez pracodawcę pracownikowi, który opuszcza miejsce pracy. Jest to ważny dokument podatkowy, który zawiera informacje dotyczące zarobków pracownika i odprowadzonych podatków w okresie zatrudnienia. P45 jest wydawane w momencie zakończenia zatrudnienia i jest niezbędne dla pracownika do rozliczenia podatkowego.

Zawartość P45

P45 zawiera następujące informacje:

 • Numer referencyjny pracodawcy
 • Numer referencyjny pracownika
 • Informacje dotyczące zarobków pracownika
 • Informacje dotyczące odprowadzonych podatków
 • Data zakończenia zatrudnienia

Te informacje są niezbędne dla pracownika do prawidłowego rozliczenia podatkowego po zakończeniu zatrudnienia.

Zastosowanie P45

P45 jest ważnym dokumentem, który pracownik musi dostarczyć swojemu nowemu pracodawcy po zakończeniu poprzedniego zatrudnienia. Nowy pracodawca potrzebuje P45, aby móc prawidłowo rozliczyć podatki pracownika. P45 zawiera informacje dotyczące zarobków i odprowadzonych podatków, które są niezbędne do obliczenia odpowiednich składek na ubezpieczenie społeczne i podatku dochodowego.

Wyzwania związane z P45

Chociaż P45 jest ważnym dokumentem, czasami mogą wystąpić pewne wyzwania związane z jego wydaniem i dostarczeniem. Oto kilka potencjalnych wyzwań:

 • Opóźnienia w wydawaniu P45 przez pracodawcę
 • Utracone lub zagubione P45
 • Błędy w informacjach zawartych w P45

W przypadku wystąpienia tych wyzwań, pracownik powinien skontaktować się z pracodawcą, aby rozwiązać problem i otrzymać odpowiedni dokument.

P60 – Dokument roczny dla pracowników

P60 jest dokumentem rocznym wydawanym przez pracodawcę pracownikowi. Zawiera on informacje dotyczące zarobków pracownika i odprowadzonych podatków w ciągu całego roku podatkowego. P60 jest ważnym dokumentem podatkowym, który pracownik otrzymuje na koniec roku podatkowego.

Zawartość P60

P60 zawiera następujące informacje:

 • Numer referencyjny pracodawcy
 • Numer referencyjny pracownika
 • Informacje dotyczące zarobków pracownika w ciągu roku podatkowego
 • Informacje dotyczące odprowadzonych podatków w ciągu roku podatkowego

Te informacje są niezbędne dla pracownika do prawidłowego rozliczenia podatkowego za dany rok.

Zastosowanie P60

P60 jest ważnym dokumentem, który pracownik musi przechowywać i przedstawić w przypadku jakichkolwiek kontroli podatkowych. Jest to również dokument, który pracownik może wykorzystać do ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku lub do celów kredytowych.

Wyzwania związane z P60

Podobnie jak w przypadku P45, mogą wystąpić pewne wyzwania związane z P60. Oto kilka potencjalnych wyzwań:

 • Utracone lub zagubione P60
 • Błędy w informacjach zawartych w P60

W przypadku wystąpienia tych wyzwań, pracownik powinien skontaktować się z pracodawcą, aby rozwiązać problem i otrzymać odpowiedni dokument.

Podsumowanie

P45 i P60 są dwoma ważnymi dokumentami podatkowymi w Wielkiej Brytanii. P45 jest wydawane przy zakończeniu zatrudnienia i zawiera informacje dotyczące zarobków i odprowadzonych podatków pracownika. P60 jest dokumentem rocznym, który zawiera informacje dotyczące zarobków i odprowadzonych podatków w ciągu całego roku podatkowego. Oba dokumenty mają swoje zastosowanie i są niezbędne do prawidłowego rozliczenia podatkowego. Ważne jest,

P45 jest formularzem wydawanym pracownikom, którzy opuszczają pracę w trakcie roku podatkowego, podczas gdy P60 jest formularzem wydawanym pracownikom na koniec roku podatkowego.

Link do strony: https://www.niebonie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ