Czy trening siłowy spala kalorie? – Wszystko, co musisz wiedzieć

Jeśli jesteś osobą, która zastanawia się, czy trening siłowy może pomóc w spalaniu kalorii, to jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule przeanalizujemy różne aspekty treningu siłowego, jego zastosowanie oraz wyzwania, z jakimi można się spotkać. Dowiesz się, jak trening siłowy wpływa na spalanie kalorii i jak możesz go włączyć do swojego programu treningowego, aby osiągnąć swoje cele.

Wprowadzenie do treningu siłowego

Trening siłowy, znany również jako trening oporowy, to rodzaj aktywności fizycznej, która polega na wykonywaniu ćwiczeń z użyciem obciążenia. Może to obejmować podnoszenie ciężarów, korzystanie z maszyn siłowych, wykonywanie ćwiczeń z własnym ciałem lub inne formy treningu, które angażują mięśnie.

Trening siłowy ma wiele korzyści dla zdrowia, takich jak zwiększenie siły mięśniowej, poprawa wytrzymałości, zwiększenie gęstości kości i poprawa postawy ciała. Jednak wiele osób zastanawia się, czy trening siłowy może również pomóc w spalaniu kalorii i utracie wagi.

Spalanie kalorii podczas treningu siłowego

Podczas treningu siłowego spalasz kalorie, ale nie jest to tak efektywne jak podczas treningu cardio. Trening siłowy ma większy wpływ na budowanie masy mięśniowej niż na spalanie kalorii. Jednak warto pamiętać, że im większa masa mięśniowa, tym więcej kalorii spalasz nawet w spoczynku.

Podczas treningu siłowego spalasz około 100-300 kalorii na godzinę, w zależności od intensywności treningu i masy ciała. Jeśli chcesz zwiększyć ilość spalanych kalorii, możesz zwiększyć intensywność treningu, wykonywać więcej powtórzeń lub korzystać z większych obciążeń.

Zalety treningu siłowego

Trening siłowy ma wiele zalet, niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć, zwiększyć swoją siłę czy poprawić ogólną kondycję. Oto kilka głównych zalet treningu siłowego:

 • Zwiększenie masy mięśniowej: Trening siłowy pomaga w budowaniu masy mięśniowej, co może prowadzić do zwiększenia metabolizmu i spalania większej ilości kalorii.
 • Poprawa wytrzymałości: Regularny trening siłowy zwiększa wytrzymałość mięśniową, co pozwala na wykonywanie trudniejszych ćwiczeń i dłuższych treningów.
 • Poprawa postawy ciała: Trening siłowy wzmacnia mięśnie, co może pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i zapobieganiu bólom pleców i innych dolegliwościom.
 • Zwiększenie gęstości kości: Trening siłowy jest korzystny dla zdrowia kości i może pomóc w zapobieganiu osteoporozie.
 • Poprawa samopoczucia: Regularna aktywność fizyczna, w tym trening siłowy, może poprawić nastrój i ogólne samopoczucie.

Jak włączyć trening siłowy do swojego programu treningowego?

Jeśli chcesz włączyć trening siłowy do swojego programu treningowego, oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:

 1. Zacznij od prostych ćwiczeń: Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z treningiem siłowym, zacznij od prostych ćwiczeń, takich jak przysiady, pompki i martwy ciąg. Pamiętaj, że ważne jest, aby wykonywać ćwiczenia poprawnie i kontrolować technikę.
 2. Zwiększaj stopniowo intensywność: Stopniowo zwiększaj obciążenie i intensywność treningu, aby uniknąć kontuzji i zapewnić odpowiednie wyzwanie dla mięśni.
 3. Trening siłowy 2-3 razy w tygodniu: Aby osiągnąć najlepsze wyniki, zaleca się wykonywanie treningu siłowego 2-3 razy w tygodniu. Pamiętaj, że mięśnie potrzebują czasu na regenerację, dlatego ważne jest, aby dać im odpocząć między treningami.
 4. Kombinuj z treningiem cardio: Aby zwiększyć spalanie kalorii, możesz połączyć trening siłowy z treningiem cardio. Możesz na przykład wykonywać trening siłowy w jednym dniu, a następnego dnia wybrać się na bieganie lub jazdę na rowerze.
 5. Konsultuj się z trenerem: Jeśli nie jesteś pewien, jak zacząć trening siłowy lub jakie ćwiczenia wyk

  Tak, trening siłowy spala kalorie.

  Link do strony Perimet: https://perimet.pl/

  [Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ