Sala gimnastyczna to miejsce, z którego chętnie korzystają nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli. Obszerne i dobrze wyposażone pomieszczenia służą zarówno zimą, kiedy pogoda nie sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, a także latem. Często też odbywają się w nich zawody sportowe. Dbanie o kondycję i uprawianie sportu jest ważne dla zdrowia, dlatego warto zadbać o odpowiednie wyposażenie sali gimnastycznej.

Idealna sala gimnastyczna

Sale gimnastyczne zazwyczaj budowane są przy szkołach i służą w godzinach zajęć lekcyjnych uczniom, zaś wieczorami nierzadko wynajmują je osoby chcące trenować gry zespołowe bądź inne sporty. W dużych miastach często sale gimnastyczne powstają z inicjatywy samorządów i niekoniecznie związane są ze szkołami. Mogą one mieć różną wielkość zależnie od potrzeb. Oczywiście im większa sala sportowa, tym lepiej, a taki obiekt służyć może również jako miejsce rozgrywania zawodów międzyszkolnych, wojewódzkich czy nawet ogólnokrajowych. W przypadku sal gimnastycznych z dużymi boiskami dobrym rozwiązaniem są kotary grodzące i akustyczne montowane na suficie, warto zainwestować w kotary dobrej jakości np. z BSC System. Po ich opuszczeniu boisko podzielone jest na mniejsze części, co pozwala wykorzystać całą jego powierzchnię do różnych zajęć sportowych lub też ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem czy oświetleniem nie używanej części sali. Dobry projekt tego typu budynków uwzględnia także miejsce na szatnię czy prysznice.

Niezbędny sprzęt

W sali gimnastycznej nie może zabraknąć sprzętu i akcesoriów pozwalających ćwiczyć koordynację ruchową i inne umiejętności. Dotyczy to przede wszystkim obiektów znajdujących się w pobliżu szkół, w których odbywają się lekcje wychowania fizycznego. Podczas wyposażania tego typu sal należy więc uwzględnić program nauczania i stawiane przez niego cele, jakie ma zrealizować nauczyciel. Niezbędne będą więc wszelkiego rodzaju drabinki, materace, skrzynie, pachołki, skakanki, woreczki, liny, drążki czy piłki lekarskie. Uczniowie chętnie też ćwiczą gry zespołowe, dlatego w sali gimnastycznej nie może zabraknąć sprzętu potrzebnego do siatkówki, koszykówki lub piłki ręcznej. Wśród nich wymienić można nie tylko piłki, ale też siatki z możliwością regulacji wysokości, bramki oraz szarfy do oznaczania zawodników z różnych drużyn. Wybierając sprzęt do sal gimnastycznych w szkołach należy pamiętać, aby poszczególne akcesoria były dostosowane do wieku uczniów, a co za tym idzie – uwzględniały różnice we wzroście czy wadze dzieci i młodzieży.

Sala gimnastyczna jako miejsce rekreacji

W ramach lekcji wychowania fizycznego czy zajęć pozalekcyjnych warto zaproponować osobom korzystającym z sali gimnastycznej różne gry. Dużym zainteresowaniem cieszą się nie tylko sporty zespołowe, ale również badminton czy ping pong. Odpowiednie siatki, stoły, piłeczki, lotki i rakietki z pewnością powinny znaleźć się w każdej dobrze wyposażonej sali gimnastycznej. Posłużą one nie tylko uczniom, ale też starszym osobom korzystającym z obiektu w celach rekreacyjnych, a także podczas zawodów sportowych.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ