Planowanie budżetu osobistego może przyjść Ci z niemałym trudem, zwłaszcza jeśli nie należysz do osób liczących każdą złotówkę. Możesz ułatwić sobie to przedsięwzięcie za pomocą aplikacji na telefon, plannera lub arkuszu Excela, jednak na początek wystarczy Ci zwykła kartka papieru albo prosty dzienniczek. Choć porównywanie zarobków z wydatkami zazwyczaj nie prowadzi do przyjemnych konkluzji, w ten sposób możesz uratować niedomykający się budżet domowy. Sprawdź, dlaczego warto planować rodzinne finanse i w jaki sposób możesz to zrobić.

Jakie korzyści daje prowadzenie domowego budżetu?

O ile singiel jest w stanie łatwo „ogarnąć” wysokość swoich przychodów i wydatków, o tyle panowanie nad rodzinnym budżetem wymaga już małej księgowości. Dzięki skrupulatnym zapiskom będziecie wiedzieć, ile dokładnie zarabiacie i na co wydajecie swoje pieniądze w ciągu jednego miesiąca i całego roku. W rezultacie łatwo zlokalizujecie zbędne wydatki, które w sumie mogą zapewnić niemałe oszczędności.

Przykładowo, jeśli w drodze do pracy kupujesz espresso na wynos za 6 zł, w skali roku to wydatek w wysokości 1500 zł, a przy dwóch osobach – 3000 zł. Rezygnacja z dodatkowej kawy zapewni rodzinie nadwyżkę finansową, którą można przeznaczyć np. na wakacje, mały remont czy kursy dokształcające. W codziennym życiu kilkuzłotowe wydatki są niezauważalne, jednak planner budżetu domowego pozwala nad nimi zapanować i je ograniczyć. W miarę upływu czasu nabierzecie wprawy i bez trudu zaplanujecie nawet większe wydatki (np. zakup sprzętu AGD), bez konieczności zaciągania kredytu gotówkowego.

Domowy budżet krok po kroku

Na początek zdecyduj w jaki sposób chcesz planować budżet domowy. Możesz do tego celu wykorzystać zwykły zeszyt, ale w sieci znajdziesz także gotowe plannery do wydrukowania, aplikacje na telefon i programy komputerowe.

Następnie uświadom członków rodziny, że od tej pory powinni kontrolować swoje wydatki i nie wyrzucać paragonów czy faktur. Jeśli dzieci sprzeciwiają się temu pomysłowi, ich wydatki możesz określać wspólnym mianem jako „kieszonkowe”.

Na koniec opracuj strukturę swojego budżetu domowego. Po stronie przychodów zapisuj nie tylko stałe pensje, ale również nadprogramowe zarobki np. prezenty pieniężne na urodziny, premie i nagrody w pracy, zyski z dodatkowych zleceń, zyski z lokat, akcji i dywidend czy świadczenia socjalne. Kolumnę z wydatkami podziel na pozycje stałe (czynsz, jedzenie, raty bankowe, paliwo, komunikacja miejska, czesne) oraz wydatki nieregularne (prezenty, ubezpieczenie i przegląd auta, wyjazdy urlopowe, remonty i naprawy, leki, ubrania).

Księgowanie paragonów z całego miesiąca jest nużące i czasochłonne, dlatego warto uzupełniać domowy budżet codziennie – w ten sposób zachowasz dokładność i nie stracisz chęci. Na koniec miesiąca podlicz wszystkie pozycje i sprawdź, jaki procent przychodów zajmują osobno wydatki stałe i nieregularne. Zlokalizuj również źródła zmarnowanych pieniędzy i zastanów się nad ich ograniczeniem, aby zyskać dodatkowe oszczędności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ