Darmowe konto to mityczny jednorożec finansów. Nawet jeśli teoretycznie nic nie musisz płacić za prowadzenie rachunku, bank ma określone wymagania albo nalicza srogie opłaty za korzystanie z dodatkowych usług. Zawsze należy bardzo dokładnie czytać regulaminy kont i umowy zawierane z bankiem – to wprawdzie truizm, ale wiele osób tego nie robi, zdając się całkowicie na rzetelność przedstawiciela banku. Chcesz wiedzieć, w jakim banku konto będzie naprawdę darmowe? W takim razie nie wierz reklamom i zrób niezależny research produktów bankowych.

Konto za zero? Tak, pod jednym warunkiem…

Konto za 0 zł, darmowe konto, konto bez opłat… Spece marketingu doskonale zdają sobie sprawę, jak na przeciętnego konsumenta działają te i tym podobne slogany. Wielu klientów ulega wabikom wypisanym wielkimi, błyszczącymi lub żywoczerwonymi literami. Nie dostrzegają przy tym warunków regulaminu, które drobnym maczkiem umieszczone są w gdzieś z boku. Tymczasem informacje te są nadzwyczaj ciekawe, bo to od nich zależy, ile zapłacisz za utrzymanie konta bankowego. Oto najczęściej stosowane chwyty:

Darmowe prowadzenie rachunku – pod warunkiem, że na konto co miesiąc wpłynie stała kwota (np. 1000 zł) i wykonasz kilka płatności kartą (np. minimum 3 razy);

Darmowe korzystanie z bankomatów – pod warunkiem, że wybierzesz bankomaty rzeczonego banku lub partnerów; w innych przypadkach obowiązuje Cię stała opłata lub % od wypłaconej kwoty;

Darmowa karta bankomatowa – pod warunkiem, że w ciągu miesiąca dokonasz płatności kartą na określoną kwotę (np. minimum 500 zł).

Warunki nie są zbyt trudne do spełnienia, o ile masz stałe dochody i korzystasz z karty. Weź jednak pod uwagę, że pozornie „darmowy bank” może pobierać opłaty za inne usługi np. wykonanie transakcji w oddziale, prowadzenie e-konta, przelewy zagraniczne czy kody autoryzujące. Zanim podejmiesz decyzję, w jakim banku założyć konto, oceń, które usługi będą Ci niezbędne i porównaj, w którym banku będą najtańsze.

Czym kierować się przy wyborze konta bankowego?

Wyszukałeś kilka najciekawszych ofert, dokładnie przeanalizowałeś wszystkie „kruczki” i ukryte opłaty. Teraz musisz zdecydować, w którym banku otworzysz konto. Jak ułatwić sobie wybór? Jeśli mieszkasz w małej miejscowości warto sprawdzić, jaki bank ma placówki w Twojej okolicy. Czasami trzeba coś załatwić osobiście (np. zmianę danych osobowych, wypłatę gotówki), a bliska lokalizacja banku uchroni Cię przed wyprawą przez pół województwa. W dużym mieście ma to niewielkie znaczenie, bo wizyty w placówce są tak rzadkie, że nawet podróż na drugi koniec miasta nie powinna stanowić większego kłopotu.

Jeśli masz w planach założenie działalności gospodarczej, zorientuj się, ile zapłacisz za utrzymanie konta firmowego w wybranych bankach. Może się bowiem okazać, że atrakcyjne warunki na koncie osobistym zupełnie nie pokrywają się w przypadku oferty biznesowej. Nadal masz wątpliwości, w jakim banku konto będzie najlepsze dla Ciebie? W takim razie porównaj prowizje za otwarcie konta. W ten sposób możesz zarobić od 100 do 1000 złotych. Oczywiście i tym razem klasyk ma rację – nie ma nic za darmo i taki bonus również wymaga spełnienia kilku warunków…

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ