Praca w czasie upałów nie tylko pogarsza efektywność wykonywania obowiązków, ale może wręcz doprowadzić do przegrzania i odwodnienia organizmu. W celu ochrony osób pracujących w trudnych warunkach wprowadzono przepisy, które regulują obowiązki pracodawcy w zakresie udostępniania pracownikom wody i napojów. Zgodnie z art. 232 kodeksu pracy, pracodawca musi zapewnić pracownikom profilaktyczne posiłki i napoje, nie pobierając za to żadnej opłaty. Sprawdźmy zatem, kiedy woda do firmy staje się koniecznością, a nie jedynie miłym bonusem od pracodawcy.

W jakich okolicznościach trzeba zadbać o napoje dla pracowników?

Według przepisów BHP w przypadku pracy w szczególnie uciążliwych warunkach, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom wody lub innych napojów, jeśli:

  • pracują na otwartej przestrzeni przy temperaturze poniżej 10°C lub powyżej 25°C
  • pracują w budynku przy temperaturze przekraczającej 28°C, wynikającej z warunków atmosferycznych
  • pracują w gorącym mikroklimacie o wskaźniku obciążenia termicznego (WGBT) przekraczającym 25°C
  • pracują w chłodnym mikroklimacie o wskaźniku siły chłodzącej powietrza (WCI) przekraczającym 1.000
  • pracują fizycznie i w czasie jednej zmiany wydatek energetyczny przekracza 1500 kcal u mężczyzn lub 1000 kcal u kobiet.

Napoje muszą być bezpłatne dla pracowników, a ich ilość powinna zaspokoić potrzeby wszystkich zatrudnionych. Rodzaj napoju powinien być dobrany do okoliczności, np. podczas upałów można podawać wodę mineralną czy soki owocowe, natomiast w razie chłodu ciepłą herbatę lub kawę.

Woda do firmy – jakie rozwiązania masz do wyboru?

Aby zadbać o komfort i zdrowie swoich pracowników, a przy okazji postępować zgodnie z przepisami, warto zastanowić się, jaki sposób dystrybucji napojów będzie najlepszy dla twojej firmy. Podczas szkoleń, spotkań na forum pracowniczym czy negocjacji z kontrahentami, przyda się zapas dobrej wody butelkowanej, którą można łatwo obdzielić zgromadzonych. W butelki z wodą należy zaopatrzyć również ekipy pracujące w terenie i z dala od siedziby firmy, np. pracowników firmy budowlanej.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest zainstalowanie dystrybutora na wymienne butle z wodą w miejscu łatwo dostępnym dla pracowników (np. obok stołówki, pomieszczenia socjalnego). Dystrybutory często są wyposażone w funkcję podgrzewania, dzięki czemu pracownicy mogą wykorzystać wodę do przygotowania ciepłego napoju.

Woda do firmy bez konieczności wymiany butli po opróżnieniu? Tak, to możliwe. W dużych przedsiębiorstwach coraz częściej zakładane są dystrybutory filtrujące bieżącą wodę pitną. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty, gdyż wystarczy okresowo wymieniać filtry. Odpada konieczność częstego zamawiania nowych butli z wodą. Dzięki takim dystrybutorom pracownicy mają nieograniczony dostęp do ciepłej i zimnej wody, a niektóre modele zapewniają nawet wodę gazowaną. Sprzęt można zawiesić na ścianie lub ustawić na podwyższeniu, dzięki czemu łatwo znajdziesz model odpowiedni do pomieszczenia firmowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ