Faktoring może stanowić szansę na dynamiczny rozwój firmy lub uniknięcie niepotrzebnych kosztów. Poniżej przyjrzymy się pięciu najbardziej typowym przypadkom, w których skorzystanie z usługi faktoringu może okazać się opłacalne.

Duży przetarg

Zdarza się, że specyfika zlecenia, na które ogłoszono przetarg, doskonale pasuje do profilu firmy, jednak skala przedsięwzięcia już nie. Firma posiada niezbędne know-how, jednak ma za mało własnych zasobów. Jest w stanie przedstawić lepszy i bardziej efektywny plan realizacji zlecenia niż jakiekolwiek inne przedsiębiorstwo na rynku, ale aby je zrealizować potrzebuje zatrudnienia większej ilości pracowników, zakupienia maszyn, etc. Dzięki faktoringowi również małe firmy bez zdolności kredytowej mogą z powodzeniem konkurować w znaczących przetargach – zdobycie choćby jednego takiego zlecenia może spowodować duży rozrost firmy.

 Zakup materiałów budowlanych

Branża budowlana to jedna z tych gałęzi biznesu w których zapotrzebowanie na faktoring jest największe. Często zdarza się że usługodawca, aby zrealizować inwestycję na czas, musi zakupić niezbędne materiały budowlane, a nie dysponuje wystarczającymi środkami. Skorzystanie z faktoringu pozwala wówczas na dokończenie inwestycji w terminie.

 Koszty frachtu

Faktoring jest również powszechnym źródłem finansowania dla firm transportowych. Aby zrealizować fracht, muszą one między innymi zatankować ciągniki siodłowe, opłacić kierowców, wynająć powierzchnie magazynowe czy pokryć koszty specyficzne dla danego zlecenia (np. w przypadku transportu towaru z Polski do Skandynawii może to oznaczać wykupienie dla auta miejsca na promie). Jeśli firma transportowa nie dysponuje własnymi środkami, wówczas wszelkie tego typu należności może pokryć przez korzystanie z faktoringu.

 Zagrożenie utratą płynności finansowej

Rozsądnie korzystając z pomocy firmy faktoringowej często jesteśmy w stanie uniknąć spóźnień ze spłatą własnych wierzytelności. Nie wywiązanie się z terminu może oznaczać nie tylko pogorszenie się stosunków z naszym kontrahentem, ale również naliczanie odsetek lub kar finansowych. Tego typu sytuacje nader często prowadzą do popadnięcia w spiralę zadłużenia, gdy  – aby pokrywać nasze długi na bieżąco – musimy cały czas zapożyczać się na coraz większe sumy.

 Brak doświadczenia w odzyskiwaniu należności

Również firmy, które nie zdążyły wypracować sobie skutecznych metod odzyskiwania należności, mogą skorzystać z faktoringu. W przypadku faktoringu z regresem firma faktoringowa udzieli nam np. porady co do tego, jak skutecznie wyegzekwować należność, lub udostępni w tym celu własne zasoby. Możemy też skorzystać z marketingu właściwego, w którym firma faktoringowa przejmie wierzytelność wraz z ryzykiem – ta ostatnia opcja jest oczywiście bardzo wygodna, ale również znacznie droższa. Z usługi tej korzystają nawet doświadczeni przedsiębiorcy, którzy dzięki pozbyciu się ryzyka mogą w stu procentach skupić się na prowadzonej przez siebie działalności.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ