Do połowy lat 90-tych na uczelniach medycznych pokutowało przeświadczenie, że po trzydziestym roku życia mózg ludzki zaczyna się kurczyć. Tłumaczono tym fakt, że starsi ludzie gorzej uczą się języków obcych albo mają problem ze skupieniem się na wykładach. Nawet teraz pokutuje pogląd, że uczyć się powinni tylko młodzi. Jest on jednak bardzo mylny.

Dziś jednak wiadomo, że wszystko to kwestia odpowiedniego treningu, a część umiejętności wręcz buduje się z czasem. Sześćdziesięciolatkowie mają dużo bardziej rozwinięte zdolności językowe niż dwudziestolatkowie, stąd na listach książkowych bestsellerów dominują dojrzalsi ludzie. To tylko jeden z przykładów. O mózg należy jednak zacząć dbać jak najwcześniej. Jak? O tym opowiedzą nam specjaliści z Edun Korepetycje, zajmujący się nowoczesną edukacją.

Trenuj mózg, jak mięśnie, a posłuży Ci do późnej starości

Czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, granie w szachy albo w brydża – to wszystko rozrywki, które pozwalają trenować umysł. Jednak najbardziej ożywczo dla mózgu działa odpowiednie podejście i gotowość do uczenia się nowych rzeczy. Dodatkowo – nastawienie na ciągły rozwój i ciekawość świata procentuje w dzisiejszych czasach, gdy szacuje się, że przeciętny mieszkaniec krajów rozwiniętych będzie musiał się przebranżowić w czasie życia nawet pięć razy.

Warto znaleźć sobie dziedziny, w którym będziemy poszerzać wiedzę przez całe życie. O ile edukację formalną często kończymy w wieku dwudziestu pięciu lat, to pielęgnowanie różnych pasji powinno trwać do ostatnich dni. Interesujesz się sportem? Nie tylko oglądaj mecze, ale też zacznij czytać na ten temat, dowiedz się o tym, jak działają mięśnie w czasie treningów oraz zagłęb się w historię ulubionych dyscyplin. Dla umysłu nie ma znaczenia, w jakiej kategorii go szkolisz, dużo ważniejsza jest regularność tego procesu. Choć na razie trwają zaawansowane badania nad mózgiem, to już teraz wiadomo, że osoby, w których życiu jest dużo wysiłku intelektualnego, rzadziej zapadają na demencję starczą, dłużej są aktywne zawodowo oraz wiodą bardziej satysfakcjonujące życie prywatne. Widać to wśród zawodów, gdzie edukowanie się było wpisane w stanowisko: wśród lekarzy, wykładowców uniwersyteckich, prawników itp.

Jak ćwiczyć pamięć?

dzieci czytaja

Podstawą dobrego działania mózgu jest pamięć. Tłumacząc to w prosty sposób: nasz mózg budują komórki nerwowe, każda z nich posiada jedną długą wypustkę, akson, oraz wiele mniejszych dendrytów. Pierwsza służy nadawaniu informacji, dendryty natomiast je odbierają za pomocą impulsów. Nadanie impulsu do mózgu i stworzenie dla niego połączeń nerwowych to pamięć krótkotrwała. Jeśli dany sygnał nadawany jest często, to połączenie tworzone jest na stałe – wtedy mówimy o pamięci długotrwałej.

By stworzyć tego rodzaju połączenia należy do mózgu dostarczać jedną informację różnymi kanałami: czytając o tym, słuchając audycji radiowych albo oglądając ciekawe filmiki w internecie. Im bardziej różnorodne metody przyjmiemy, tym trwalej dane zapisane zostaną w mózgu.

Jednak dużo ważniejsze niż samo zapamiętywanie, jest wydobywanie z pamięci informacji. Najskuteczniejszą strategią, jaką można przyjąć, jest przypominanie sobie. Brzmi to jednak enigmatycznie, jednak wystarczy zrobić prosty test. Po przeczytaniu tego artykułu zastanów się, jak wiele z niego zapamiętałeś. Utrwalisz w ten sposób połączenia nerwowe. Ćwicz w podobny sposób pamięć jak najczęściej, starając się sobie przypomnieć wieczorem, w co była ubrana koleżanka albo o czym był słuchany dziś wykład.

Mózg – pielęgnuj go

Nadal nie wiemy o tym, jak dokładnie działa wielomiliardowa struktura komórek zamknięta w kostnej puszce na czubku naszego ciała. Badania trwają, ale już teraz można powiedzieć, że w każdym wieku jesteśmy w stanie opanować wiedzę z niemal każdej dziedziny. Dotyczy to także języków obcych – opanować je mogą nawet emeryci. W Edun Korepetycje prowadzone są letnie kursy językowe: przyjdź na nie, jeśli chcesz się uczyć twórczo, więcej szczegółów znajdziesz na stronie: http://korepetycjewarszawa.net.pl/wakacje/wakacyjne-kursy-poprawkowe.html.

Materiał promocyjny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ