środa, Grudzień 13, 2017

W jakim banku konto osobiste? Wybieramy rachunek bankowy bez opłat

 

Darmowe konto to mityczny jednorożec finansów. Nawet jeśli teoretycznie nic nie musisz płacić za prowadzenie rachunku, bank ma określone wymagania albo nalicza srogie opłaty za korzystanie z dodatkowych usług. Zawsze należy bardzo dokładnie czytać regulaminy kont i umowy zawierane z bankiem – to wprawdzie truizm, ale wiele osób tego nie robi, zdając się całkowicie na rzetelność przedstawiciela banku. Chcesz wiedzieć, w jakim banku konto będzie naprawdę darmowe? W takim razie nie wierz reklamom i zrób niezależny research produktów bankowych.

Konto za zero? Tak, pod jednym warunkiem…

Konto za 0 zł, darmowe konto, konto bez opłat… Spece marketingu doskonale zdają sobie sprawę, jak na przeciętnego konsumenta działają te i tym podobne slogany. Wielu klientów ulega wabikom wypisanym wielkimi, błyszczącymi lub żywoczerwonymi literami. Nie dostrzegają przy tym warunków regulaminu, które drobnym maczkiem umieszczone są w gdzieś z boku. Tymczasem informacje te są nadzwyczaj ciekawe, bo to od nich zależy, ile zapłacisz za utrzymanie konta bankowego. Oto najczęściej stosowane chwyty:

Darmowe prowadzenie rachunku – pod warunkiem, że na konto co miesiąc wpłynie stała kwota (np. 1000 zł) i wykonasz kilka płatności kartą (np. minimum 3 razy);

Darmowe korzystanie z bankomatów – pod warunkiem, że wybierzesz bankomaty rzeczonego banku lub partnerów; w innych przypadkach obowiązuje Cię stała opłata lub % od wypłaconej kwoty;

Darmowa karta bankomatowa – pod warunkiem, że w ciągu miesiąca dokonasz płatności kartą na określoną kwotę (np. minimum 500 zł).

Warunki nie są zbyt trudne do spełnienia, o ile masz stałe dochody i korzystasz z karty. Weź jednak pod uwagę, że pozornie „darmowy bank” może pobierać opłaty za inne usługi np. wykonanie transakcji w oddziale, prowadzenie e-konta, przelewy zagraniczne czy kody autoryzujące. Zanim podejmiesz decyzję, w jakim banku założyć konto, oceń, które usługi będą Ci niezbędne i porównaj, w którym banku będą najtańsze.

Czym kierować się przy wyborze konta bankowego?

Wyszukałeś kilka najciekawszych ofert, dokładnie przeanalizowałeś wszystkie „kruczki” i ukryte opłaty. Teraz musisz zdecydować, w którym banku otworzysz konto. Jak ułatwić sobie wybór? Jeśli mieszkasz w małej miejscowości warto sprawdzić, jaki bank ma placówki w Twojej okolicy. Czasami trzeba coś załatwić osobiście (np. zmianę danych osobowych, wypłatę gotówki), a bliska lokalizacja banku uchroni Cię przed wyprawą przez pół województwa. W dużym mieście ma to niewielkie znaczenie, bo wizyty w placówce są tak rzadkie, że nawet podróż na drugi koniec miasta nie powinna stanowić większego kłopotu.

Jeśli masz w planach założenie działalności gospodarczej, zorientuj się, ile zapłacisz za utrzymanie konta firmowego w wybranych bankach. Może się bowiem okazać, że atrakcyjne warunki na koncie osobistym zupełnie nie pokrywają się w przypadku oferty biznesowej. Nadal masz wątpliwości, w jakim banku konto będzie najlepsze dla Ciebie? W takim razie porównaj prowizje za otwarcie konta. W ten sposób możesz zarobić od 100 do 1000 złotych. Oczywiście i tym razem klasyk ma rację – nie ma nic za darmo i taki bonus również wymaga spełnienia kilku warunków…

Kilka pomysłów na ciekawy biznes w domu

Praca w domu coraz częściej znajduje zwolenników wśród osób, które do tej pory brały udział w korporacyjnym wyścigu szczurów. Możesz pracować z kim chcesz, gdzie chcesz i kiedy chcesz (oczywiście o ile akurat nie goni Cię deadline, a zleceniodawca nie wymaga realizacji w trybie ASAP). Biznes w domu łączy w sobie niezależność, wygodę, ale także szerokie pole manewru w wyborze ścieżki zawodowej. Sprawdź zatem, jak zarabiać pieniądze bez wychodzenia z domu.

Domowy interes dla miłośników zwierząt

Hotel dla psów i kotów potrzebuje dość sporego metrażu, dlatego proponujemy coś mniej wymagającego – załóż przechowalnię dla rybek, chomików, żółwi, jeży pigmejskich i innych małych zwierząt. Zawód petsittera jest u nas mało popularny, dlatego nie grozi Ci ogromna konkurencja. Jeśli masz podejście do zwierząt, możesz także zrobić kurs groomerski i świadczyć usługi fryzjerskie dla czworonożnych pupili.

Praca przez Internet

Większość ludzi kojarzy biznes w domu z zarabianiem za pośrednictwem łącza internetowego. I słusznie, bo właśnie w tej dziedzinie można dosłownie przebierać w ofertach. Jeśli wyszukiwarka Google nie ma przed Tobą tajemnic, zajmij się pozycjonowaniem lub tworzeniem tekstów SEO. Na osoby uzdolnione plastycznie czeka mnóstwo ciekawych zleceń – od projektowania logo i innych znaków graficznych, przez obróbkę zdjęć po tworzenie animacji komputerowych. Pracę zdalną w Internecie znajdą również absolwenci kierunków humanistycznych, którzy mogą spełniać się w pisaniu różnego rodzaju tekstów, redakcji serwisów internetowych lub wykonywaniu tłumaczeń. Z racji dynamicznego rozwoju marketingu sieciowego, rośnie zapotrzebowanie na profesjonalnych „szeptaczy” oraz obsługę profili w mediach społecznościowych.

Artystyczne zajęcia dla uzdolnionych manualnie

Biznes w domu to także rękodzieło, które ostatnio wraca do łask. Unikatowe, wykonane z pietyzmem przedmioty znajdują nabywców wśród osób rozczarowanych popularnymi sieciówkami i wszechobecną chińszczyzną. W zależności od swoich umiejętności i zaplecza technicznego możesz wytwarzać m.in. drewniane meble i przedmioty codziennego użytki, biżuterię, odzież, rzeźby i dekoracje z metalu czy pojemniki wiklinowe. Swoje wyroby możesz sprzedać pobliskiej galerii z rękodziełem lub indywidualnym klientom za pośrednictwem serwisów internetowych.

Punkt napraw dla złotej rączki

Choć w dzisiejszych czasach ludzie częściej kupują nową rzecz niż reperują, punkty napraw nadal cieszą się powodzeniem. Dotyczy to zwłaszcza usług szewskich – wiele osób woli oddać swoje drogie i wygodne obuwie do renowacji, niż tracić czas na poszukiwanie nowej, idealnej pary butów. Jeśli masz smykałkę do elektroniki, możesz naprawiać sprzęt komputerowy i audiowizualny, a także smartfony – wysoka cena tych urządzeń sprawia, że ludzie wolą je naprawić niż kupić nowy model. Fani dwóch kółek mogą pomyśleć nad domowym serwisem rowerowym, który pozwoli im połączyć przyjemność obcowania z ulubionymi pojazdami z zarabianiem pieniędzy.

Biznes internetowy – jak zacząć?

Należy do grona osób, które właśnie pomyślały, że biznes internetowy to najlepszy sposób na zarobkowanie? Cóż, z pewnością zalet takiego rozwiązania jest sporo. Jeżeli interesy idą dobrze, możesz zarabiać w godzinach, które Ci odpowiadają i w dowolnym miejscu – wystarczy komputer i dostęp do sieci.

Aby rozpocząć biznes online musisz jednak podjąć decyzję w kwestii zalegalizowania działalności. Wiele osób działa w szarej strefie, ale jeśli myślisz o biznesie poważnie, powinieneś postarać się o to, by pracować zgodnie z przepisami.

Prowadzenie firmy a biznes internetowy

Pierwsza opcja to założenie Jednoosobowej Działalności Gospodarczej. Prowadząc biznes internetowy w oparciu o własną firmę, możesz bardzo wygodnie współpracować ze zleceniodawcami. Po prostu wystawiasz faktury za wykonane usługi, a jeśli sytuacja tego wymaga, można też sporządzić dodatkową umowę. Wielu usługodawców wręcz stawia możliwość otrzymania faktury jako warunek nawiązania współpracy.

Firma ma też minusy. Przede wszystkim trzeba płacić ZUS oraz zająć się księgowością (lub outsource’ować taką usługę).

Biznes online i inkubatory przedsiębiorczości

Alternatywą dla firmy są tzw. inkubatory przedsiębiorczości. Ich zaletą jest brak ZUS-u, księgowość wliczona w cenę oraz pomoc prawna. Oczywiście inkubatory też kosztują i są to często opłaty zbliżone wysokością do składek ZUS (za tę cenę otrzymujesz tu jednak pełny pakiet). Dużym plusem inkubatorów jest też możliwość natychmiastowego rozpoczęcia działalności – teoretycznie wystarczy podpisać umowę z organizacją i można działać.

A co z minusami? Największym z nich jest „przepuszczanie” wszystkich dokumentów przez inkubator. Jeśli prowadząc swój internetowy biznes zechcesz podpisać umowę z klientem, najpierw musi ją zatwierdzić dział prawny w inkubatorze. Następnie podpisuje ją dyrektor Twojego pionu. Dopiero wtedy odbierasz umowę i wysyłasz do klienta. Faktury też wymagają zatwierdzenia, podobnie jak wszelkie korekty. Innymi słowy – część działań może się mniej lub bardziej opóźniać i nie wszystko zależy od Ciebie. Jako że przy „papierach” pracuje duża liczba osób, to zdarza się, że ktoś popełni błąd, o czymś zapomni, czegoś nie przekaże… A Ty i Twój klient czekacie na rozwiązanie sprawy.

Umowy cywilno-prawne

Trzecim wariantem są umowy cywilno-prawne. Jeśli Twój biznes internetowy polega na pracy twórczej, możesz podpisywać z klientami umowy zlecenie lub umowy o dzieło. To całkowicie legalny sposób na działanie bez zakładania firmy. Warto przy tym pamiętać, że klient może sobie wpisać wartość takiej umowy w koszty działalności. Mimo tego jednak zleceniodawcy często wolą faktury, bo to rozwiązanie prostsze. Wielu przedsiębiorców chce mieć też możliwość odliczenia VAT-u z opłaconej faktury.

Umowy są wygodne, bo nie narażają Cię na żadne stałe koszty. Minusem jest jednak brak opłaconych składek w przypadku umowy o dzieło, czyli najczęściej wykorzystywanej w biznesie online. Aby odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne musisz podpisać umowę zlecenie, która jest z tego powodu droższa.

Na czym polega samorozwój?

Wszyscy wkoło trąbią o rozwoju osobistym, a Ty chcesz po prostu robić swoje i nie masz zamiaru słuchać żadnych coachów? Nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, każde przedsięwzięcie może być drogą do rozwoju. Uczysz się nowego języka? Wyjeżdżasz za granicę do pracy? Hobbystycznie zajmujesz się grafiką komputerową albo tworzeniem muzyki? Czy chcesz tego czy nie, nawet w tym momencie rozwijasz się i dojrzewasz do zmian. Proces ten może przebiegać niezauważenie, ale jeśli zaczniesz świadomie dbać o samorozwój, wówczas szybciej nadasz swojemu życiu właściwy kierunek.

Pracuj nad świadomością siebie

Spotkania z ciekawymi ludźmi, zdobywanie fachowej wiedzy i umiejętności, poznawanie nowych miejsc – to dobre przykłady działania na rzecz własnego rozwoju. Ale jeśli najpierw nie poznasz dobrze siebie, każda inicjatywa przybliży Cię do… chaosu. Nie osiągniesz spełnienia, jeśli nie odpowiesz sobie na kluczowe pytania: kim jestem i co jest dla mnie najważniejsze? Świadomy rozwój osobisty zacznij od listy celów – zarówno tych, które chcesz osiągnąć dziś i jutro, jak i tzw. życiowych priorytetów. Zapewne przypomnisz sobie błędy i porażki, przez które nie udało Ci się zrealizować poprzednich planów. To najwyższy czas, by zaakceptować swoje doświadczenia i wyciągnąć z nich konstruktywne wnioski. Ta lekcja może być bolesna, bowiem samorozwój wymaga zerwania ze szkodliwymi nawykami (lenistwo, słomiany zapał), a także otwartości na zmiany.

Prosty sposób na rozwój: codzienne spacery

Każdy z nas ma własne tempo rozwoju osobistego – jedni chcą osiągnąć wszystko w jak najkrótszym czasie, inni preferują baby steps. Jeśli należysz do drugiej grupy, zacznij od regularnych spacerów w towarzystwie bliskiej osoby lub czworonożnego pupila. To przyjemny sposób na zmniejszenie stresu i pozbycie się negatywnych emocji, dzięki czemu łatwiej poradzisz sobie z kryzysowymi sytuacjami. Dotleniony mózg sprawniej przetwarza informacje, a w rezultacie staniesz się bardziej kreatywny i wzmocnisz swoją efektywność w pracy.

Rozwój osobisty na wyjazdach zagranicznych

Jeśli spacery to za mało, zacznij podróżować. Wyjazdy zagraniczne wspaniale stymulują samorozwój, gdyż musisz wykazać się m.in. zdolnościami organizacyjnymi (załatwianie transportu i zakwaterowania), znajomością obcego języka, a także umiejętnością szybkiego podejmowania decyzji. W dodatku możesz poszerzać swoje horyzonty poprzez poznawanie dziedzictwa kulturowego nieznanych dotąd społeczności.

Samorealizacja pod okiem trenera

Naturalnym sposobem na doskonalenie rozwoju osobistego jest branie udziału w warsztatach i szkoleniach. To przede wszystkim wspaniałe źródło wiedzy, ale również okazja do spotkań z inspirującymi mentorami. Szkolenia pomogą Ci zrealizować cel i zmotywują Cię do zmian, których do tej pory się obawiałeś. Jeśli nie masz czasu uczestniczyć w spotkaniach, zawsze możesz zapisać się na kursy online. Ostatnio sporą popularnością cieszą się podcasty, które pozwalają zdobywać wiedzę w trakcie codziennych czynności – jazdy samochodem, zakupów czy joggingu.

Rachunek online – by księgowość stała się jeszcze prostsza

 

Jako przedsiębiorca, któremu przysługuje podmiotowe lub przedmiotowe zwolnienie z podatku VAT, masz dwie możliwości na udokumentowanie procesu sprzedaży towaru lub wykonania usługi. Możesz wystawić zwykłą fakturę lub rachunek. Pierwsza opcja jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż na dokumencie musisz zaznaczyć, że jesteś zwolniony z podatku, a także powołać się na stosowny przepis ustawy o VAT. W dodatku faktura jest trudniejsza w wypełnianiu i zawiera więcej elementów, dlatego wielu przedsiębiorców woli wystawić prosty rachunek.

Zasady wystawiania rachunków

Jeśli zdecydujesz się na dokumentowanie sprzedaży za pomocą rachunków, nie możesz w tym samym roku kalendarzowym zmienić zdania i „przerzucić się” na faktury. Wyjątkiem jest sytuacja, w której stracisz prawo do korzystania ze zwolnienia z podatku VAT. Wówczas pierwsza faktura powinna zostać oznaczona kolejnym numerem następującym po numerze ostatniego rachunku.

Wystawienie rachunku powinno nastąpić po wyraźnej prośbie kupującego. Termin na wystawienie dokumentu wynosi 7 dni liczonych od:

 • dnia wydania towaru/zrealizowania usługi – jeśli klient poprosił o rachunek jeszcze przed otrzymaniem towaru/usługi
 • dnia, w którym klient wyraził taką prośbę – jeśli klient poprosił o rachunek po otrzymaniu towaru/usługi

Jeśli klient nie wyraził takiej chęci w ciągu trzech miesięcy od otrzymania towaru lub zrealizowania usługi, przedsiębiorca nie ma obowiązku wystawienia rachunku.

Jakie dane powinny znaleźć się na rachunku?

W porównaniu do faktury rachunek jest znacznie prostszy. Obligatoryjne pola do wypełnienia to: dane sprzedawcy i nabywcy (nazwa, adres, NIP), numer rachunku, nazwa towaru/usługi, jednostka miary, ilość towaru/usługi, cena jednostkowa, łączna kwota sprzedaży opisana liczbowo i słownie oraz data wystawienia rachunku.

Rachunki należy numerować z zachowaniem prawidłowej kolejności. Również kopie rachunku przechowuje się w porządku chronologicznym, dopóki dokumenty nie ulegną przedawnieniu, tj. przez okres 5 lat od roku, w którym upłynął termin płatności podatku.

Jak wystawić rachunek online?

Jeśli samodzielnie prowadzisz księgowość w swojej firmie, zapewne chętnie korzystasz z aplikacji i programów, które pomagają zapanować nad dokumentacją. Jednym z takich rozwiązań jest rachunek online – system działający z poziomu przeglądarki, za pomocą którego możesz automatycznie wystawić potrzebny dokument. Wystarczy wypełnić obowiązkowe elementy formularza, a następnie przesłać rachunek w formacie PDF prosto do nabywcy. Program może pobierać dane ze stworzonej przez Ciebie bazy klientów, co znacznie skraca czas przygotowania dokumentu. Nie musisz nic instalować – po zarejestrowaniu się w serwisie możesz korzystać z systemu z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Programy do rachunków online często są darmowe, jednak aby skorzystać ze wszystkich funkcji (zapisywanie dokumentów tworzenie bazy danych, wstawienie logo firmy) musisz wykupić abonament.

Jak zarabiać online, czyli biznes w Internecie

 

Jeszcze do niedawna praca online kojarzyła się głównie z klikaniem w reklamy czy wypełnianiem ankiet. Tego typu zlecenia nie wymagały wprawdzie większego zaangażowania, ale i nie pozwalały zarobić więcej niż kilkanaście dolarów miesięcznie. Dziś biznes w Internecie zapewnia dochód porównywalny (a często kilkukrotnie wyższy) do „normalnej” pracy na etacie. Wirtualny rynek pracy został zdominowany przez freelancerów, blogerów, youtuberów i coachów, którzy nie mają zamiaru ustawiać się w kolejce do pośredniaka.

Jaki biznes w Internecie będzie najlepszy dla ciebie?

Zanim rzucisz etat i zasilisz internetowy rynek pracy, zastanów się co chciałbyś robić. Podobnie jak w realu, również w świecie wirtualnym możesz wybierać spośród różnych ciekawych zajęć, które najbardziej Cię interesują i odpowiadają Twoim umiejętnościom. Jak zarabiać w Internecie? Oto kilka pomysłów:

 1. Zostań specem od social media – prowadź firmowe profile na platformach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram) na zlecenie firm, instytucji lub osób publicznych.
 2. Załóż własny blog – zarabiaj na reklamach kontekstowych Google, artykułach sponsorowanych i zleceniach akcji marketingowych.
 3. Prowadź kanał na YouTube – nagrywaj ciekawe filmy i zarabiaj na reklamach Google.
 4. Wykonuj usługi pisarskie – zostań copywriterem, korektorem albo autorem e-booków. Możesz również podejmować się krótkich, różnorodnych zleceń – od transkrypcji, przez poprawianie prac magisterskich, po pisanie tekstów pozycjonujących.
 5. Twórz kursy internetowe – możesz uczyć gry na instrumencie, języków obcych, obsługi programów komputerowych. Szerokie grono odbiorców znajdują również kursy hobbystyczne i naukowe (np. matematyczne), a także szkolenia z zakresu biznesu czy marketingu.
 6. Zajmij się e-marketingiem – możesz pracować jako pozycjoner albo twórca contentu na strony internetowe, by później założyć własną agencję marketingu sieciowego. Nigdy nie braknie zleceń również dla grafików komputerowych i projektantów stron internetowych.
 7. Sprzedawaj produkty przez Internet – możesz sprzedawać fizyczne towary za pośrednictwem własnego sklepu internetowego lub Allegro. Handluj tym, do czego masz najlepszy dostęp – sprzętem gospodarstwa domowego, odzieżą, elektroniką. Możesz też postawić na handel w modelu

Współczesny e-biznes – korzyści nie tylko finansowe

Biznes w Internecie potrafi być wyczerpujący i nie od razu przynosi godziwe dochody, a jednak coraz więcej osób zarabia w ten sposób. Praca on-line może być bardzo satysfakcjonująca. Nie musisz wstawać skoro świt, nie obowiązują Cię też sztywne godziny czasu pracy. Nie musisz znosić humorów szefa – możesz pozostać wolnym strzelcem albo wybrać samozatrudnienie. Nie musisz jeździć na spotkania na drugi koniec kraju ani brać udziału w wyścigu szczurów. Praca przez Internet to również ogromna wygoda, bo zarabiasz pieniądze nie ruszając się z ulubionego fotela. W dodatku e-biznes stale się rozwija, a jeśli będziesz kreatywny i będziesz mieć trochę szczęścia, kto może staniesz się potentatem na miarę Marka Zuckerberga.

Jak zarabiać na okazjach? Promocje, programy lojalnościowe, konkursy

W życiu nie ma nic za darmo… Ale czy na pewno? Wyobraź sobie, że otrzymujesz za friko bon o wartości 100 zł do wykorzystania na zakup kosmetyków. To całkiem miła perspektywa, zwłaszcza jeśli zbliżają się święta albo urodziny bliskiej osoby. A może przydałby ci się dodatkowy zastrzyk gotówki na mały remont auta? Nic prostszego, wystarczy założyć konto w banku. Zapewne zastanawiasz się, gdzie tkwi haczyk i z jakiej racji ktoś miałby płacić… właściwe za nic. My podpowiadamy – wypatruj akcji promocyjnych i zarabiaj na okazjach.

Produkty bankowe, na których można sporo zarobić

W dzisiejszych czasach dysponowanie kilkoma rachunkami bankowymi stało się normą. Oprócz rachunku osobistego, można założyć rachunek oszczędnościowy albo wspólny z małżonkiem lub rodzicami. Pracujący za granicą potrzebują konta walutowego, przedsiębiorcy – firmowego, a osoby majętne mogą zainwestować w bankowe produkty strukturyzowane. Nic dziwnego zatem, że pieniądze za otwarcie konta lub wybranie konkretnego produktu bankowego stały się powszechnym sposobem na zdobycie klienta. Za założenie rachunku bankowego można zyskać od 100 do nawet 1000 złotych! Wysokość premii jest uzależniona od ilości warunków, jakie uda ci się spełnić. Zarabianie na okazjach bankowych dotyczy również innych produktów – kart kredytowych, rachunków specjalnych, rachunku internetowego, płatności blikiem, kredytów. Banki zachęcają również do udziału w programach partnerskich – pieniądze otrzymasz wówczas, jeśli ktoś otworzy konto z twojego polecenia. Oczywiście banki organizują także konkursy, w których można wygrać np. bony zakupowe, drobne nagrody rzeczowe, elektronikę, samochody, a także pieniądze – rekordzista oferował nawet 1 milion złotych!

Zarabiaj na okazjach – gdzie szukać promocji?

Promocje dosłownie leżą na ulicy, jednak nie po wszystkie warto się schylać. Z pewnością najprostszym sposobem na dodatkowy zarobek są usługi typu moneyback. System pozwala oszczędzić na zakupach, za które płacisz kartą lub przez Internet. Po wykonaniu transakcji bezgotówkowej bank zwraca ci procent od wydanej kwoty, a zaoszczędzone pieniądze wracają z powrotem na twoje konto w następnym miesiącu. Warto zatem sprawdzić, czy twój bank oferuje usługę moneyback i jak spełnić jej warunki.

Zarabiać na okazjach możesz również w swoich ulubionych sklepach. Dobrym przykładem są programy lojalnościowe, gdzie za wydane pieniądze zbierasz punkty, które możesz ponownie wydać na zakupy (oczywiście w tym samym sklepie). Jeśli nie chcesz przegapić żadnej ciekawej promocji lub konkursu, regularnie odwiedzaj strony internetowe z najlepszymi okazjami. Znajdziesz na nich aktualne kody rabatowe do różnych sklepów, vouchery na zakupy lub usługi, a także wiadomości o obniżkach i wyprzedażach. Śledząc serwis z okazjami nie musisz samodzielnie wyszukiwać ofert i będziesz na bieżąco ze wszystkimi ważniejszymi akcjami promocyjnymi. W ten sposób nie tylko zarobisz dodatkową gotówkę, ale i nie przepłacisz za zakupy.

Woda do firmy – obowiązki pracodawcy i dostępne rozwiązania

Praca w czasie upałów nie tylko pogarsza efektywność wykonywania obowiązków, ale może wręcz doprowadzić do przegrzania i odwodnienia organizmu. W celu ochrony osób pracujących w trudnych warunkach wprowadzono przepisy, które regulują obowiązki pracodawcy w zakresie udostępniania pracownikom wody i napojów. Zgodnie z art. 232 kodeksu pracy, pracodawca musi zapewnić pracownikom profilaktyczne posiłki i napoje, nie pobierając za to żadnej opłaty. Sprawdźmy zatem, kiedy woda do firmy staje się koniecznością, a nie jedynie miłym bonusem od pracodawcy.

W jakich okolicznościach trzeba zadbać o napoje dla pracowników?

Według przepisów BHP w przypadku pracy w szczególnie uciążliwych warunkach, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom wody lub innych napojów, jeśli:

 • pracują na otwartej przestrzeni przy temperaturze poniżej 10°C lub powyżej 25°C
 • pracują w budynku przy temperaturze przekraczającej 28°C, wynikającej z warunków atmosferycznych
 • pracują w gorącym mikroklimacie o wskaźniku obciążenia termicznego (WGBT) przekraczającym 25°C
 • pracują w chłodnym mikroklimacie o wskaźniku siły chłodzącej powietrza (WCI) przekraczającym 1.000
 • pracują fizycznie i w czasie jednej zmiany wydatek energetyczny przekracza 1500 kcal u mężczyzn lub 1000 kcal u kobiet.

Napoje muszą być bezpłatne dla pracowników, a ich ilość powinna zaspokoić potrzeby wszystkich zatrudnionych. Rodzaj napoju powinien być dobrany do okoliczności, np. podczas upałów można podawać wodę mineralną czy soki owocowe, natomiast w razie chłodu ciepłą herbatę lub kawę.

Woda do firmy – jakie rozwiązania masz do wyboru?

Aby zadbać o komfort i zdrowie swoich pracowników, a przy okazji postępować zgodnie z przepisami, warto zastanowić się, jaki sposób dystrybucji napojów będzie najlepszy dla twojej firmy. Podczas szkoleń, spotkań na forum pracowniczym czy negocjacji z kontrahentami, przyda się zapas dobrej wody butelkowanej, którą można łatwo obdzielić zgromadzonych. W butelki z wodą należy zaopatrzyć również ekipy pracujące w terenie i z dala od siedziby firmy, np. pracowników firmy budowlanej.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest zainstalowanie dystrybutora na wymienne butle z wodą w miejscu łatwo dostępnym dla pracowników (np. obok stołówki, pomieszczenia socjalnego). Dystrybutory często są wyposażone w funkcję podgrzewania, dzięki czemu pracownicy mogą wykorzystać wodę do przygotowania ciepłego napoju.

Woda do firmy bez konieczności wymiany butli po opróżnieniu? Tak, to możliwe. W dużych przedsiębiorstwach coraz częściej zakładane są dystrybutory filtrujące bieżącą wodę pitną. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty, gdyż wystarczy okresowo wymieniać filtry. Odpada konieczność częstego zamawiania nowych butli z wodą. Dzięki takim dystrybutorom pracownicy mają nieograniczony dostęp do ciepłej i zimnej wody, a niektóre modele zapewniają nawet wodę gazowaną. Sprzęt można zawiesić na ścianie lub ustawić na podwyższeniu, dzięki czemu łatwo znajdziesz model odpowiedni do pomieszczenia firmowego.

Z jakimi problemami warto zgłosić się do prywatnego detektywa?

0

Każdego z nas dotykają w życiu pewne problemy. Niestety sami nie zawsze jesteśmy sobie w stanie z nimi poradzić. Czasem bowiem istnieje konieczność zasięgnięcia porady i skorzystania ze zdolności prywatnych detektywów. Kiedy zaś dokładnie warto się do nich zwrócić?

1) Rozwód i zdrada

Przede wszystkim warto skorzystać z usług detektywa, jeśli podejrzewamy zdradę drugiego małżonka. Jakie są symptomy zdrady? Dość ogólnie można powiedzieć, że chowanie telefonu, przeróżne wymówki, zmiana stylu życia, planu dnia, ubioru czy brak czasu dla drugiej połówki mogą za tym przemawiać. Dokładniejsze informacje znajdują się na stronie detektyw.com.pl. Oczywiście z problemem zdrady nierozerwalnie wiążą się także rozwody. Tu materiał zebrany przez detektywa także może okazać się niezwykle pomocny.

2) Poszukiwanie osób

Niestety dzisiaj także często zdarzają się po rozwodach porwania dzieci przez rodziców, którzy nie otrzymali prawa do opieki nad dzieckiem. Oczywiście ciągle jeszcze zdarzają się także porwania dla okupu. Innym rodzajem porwań są porwania w celu handlu żywym towarem. Warto w tym momencie nadmienić, że w każdym porwaniu czas jest czynnikiem niezwykle istotnym. Wobec tego trzeba koniecznie jak najwcześniej zatrudnić detektywa i powiadomić stosowne organy ścigania.

3) Biznesowe gierki

Z usług detektywa warto także skorzystać, jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia odnośnie lojalności pracowników czy też stosowania nieuczciwych, zakazanych praktyk przez konkurencyjną firmę. Obecnie także złotym standardem w wielu firmach jest przeprowadzenie dokładnej weryfikacji kandydata na stanowisko wysokiego szczebla.

4) Alimenty

Warto jeszcze tylko powiedzieć kilka słów o alimentach. To świadczenie mające na celu ochronę słabszych jest czasami wykorzystywane przez obydwie strony. Niektórzy unikają płacenia alimentów inni zaś wyłudzają je. W obydwu przypadkach detektyw pomaga przygotować pełną dokumentację dowodową do sądu tak, aby wyprostować sytuację i uzyskać odpowiednią rekompensatę.

4 rzeczy, bez których nie zorganizujesz skutecznego szkolenia

0

Zajmowanie się organizacją szkoleń to dochodowy biznes, który daje sporo satysfakcji. Pomaganie ludziom w zdobywaniu wiedzy jest ciekawe, ale również pracochłonne. Co więcej, w dzisiejszych czasach uczestnicy szkoleń są bardzo wymagający, przez co dopracowanie wszystkich szczegółów bywa jeszcze trudniejsze. Warto więc wiedzieć, jakie rzeczy są niezbędne w organizacji skutecznego szkolenia. Poznajmy je!