Czym się objawia ADD?

ADD, czyli Zaburzenie Deficytu Uwagi z Nadpobudliwością, jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń neurobiologicznych u dzieci i młodzieży. Chociaż często mylone z ADHD (Zaburzeniem Deficytu Uwagi z Hiperaktywnością), ADD ma swoje unikalne objawy i wyzwania. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zaburzeniu, jego różnym aspektom, zastosowaniu oraz trudnościom, z jakimi mogą się spotkać osoby z ADD.

Wprowadzenie

Zaburzenie Deficytu Uwagi z Nadpobudliwością (ADD) jest stanem neurobiologicznym, który wpływa na zdolność koncentracji, organizacji i kontroli impulsów. Osoby z ADD często mają trudności w utrzymaniu uwagi na jednym zadaniu, są roztrzepane i mają problemy z organizacją codziennych obowiązków. Choć ADD jest często mylone z ADHD, różni się od niego brakiem hiperaktywności.

Objawy ADD

Osoby z ADD mogą doświadczać różnych objawów, które wpływają na ich codzienne funkcjonowanie. Poniżej przedstawiamy niektóre z najczęstszych objawów ADD:

 • Trudności w koncentracji: Osoby z ADD mają trudności w utrzymaniu uwagi na jednym zadaniu. Często są rozproszone i mają trudności z dokończeniem rozpoczętych czynności.
 • Zaburzenia organizacji: Osoby z ADD mają trudności z organizacją codziennych obowiązków. Mogą mieć problemy z planowaniem, zapominaniem o terminach i utrzymaniem porządku.
 • Problemy z kontrolą impulsów: Osoby z ADD mogą mieć trudności z kontrolą impulsów. Mogą działać bez zastanowienia, podejmować ryzykowne decyzje i mieć trudności z opanowaniem emocji.
 • Trudności w szkole lub pracy: Osoby z ADD mogą mieć trudności w nauce, utrzymaniu zatrudnienia lub osiąganiu sukcesów w karierze. Trudności w koncentracji i organizacji mogą wpływać na ich osiągnięcia.
 • Problemy z relacjami społecznymi: Osoby z ADD mogą mieć trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji społecznych. Mogą mieć problemy z czytaniem sygnałów społecznych i dostosowaniem się do norm społecznych.

Diagnoza ADD

Diagnoza ADD jest złożonym procesem, który wymaga oceny objawów, historii rozwoju i funkcjonowania danej osoby. W celu postawienia diagnozy, lekarz lub specjalista ds. zdrowia psychicznego przeprowadza wywiad z pacjentem i/lub jego rodziną, przeprowadza badania neuropsychologiczne i analizuje zachowanie i funkcjonowanie osoby w różnych środowiskach.

Ważne jest również wykluczenie innych możliwych przyczyn objawów, takich jak problemy zdrowotne, stres czy inne zaburzenia psychiczne. Diagnoza ADD może być trudna, ponieważ objawy mogą być podobne do innych zaburzeń, takich jak depresja czy lęk.

Terapia ADD

Terapia ADD może obejmować różne podejścia, w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby z tym zaburzeniem. Oto niektóre z najczęściej stosowanych metod terapeutycznych:

 • Terapia behawioralna: Terapia behawioralna może pomóc osobom z ADD w nauce strategii radzenia sobie z trudnościami z koncentracją, organizacją i kontrolą impulsów. Może obejmować techniki zarządzania czasem, organizacji, planowania i rozwiązywania problemów.
 • Terapia farmakologiczna: W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki, takie jak stymulanty, w celu zmniejszenia objawów ADD. Leki te mogą pomóc w poprawie koncentracji i kontroli impulsów.
 • Terapia rodzinna: Terapia rodzinna może być pomocna dla osób z ADD i ich rodzin. Może pomóc w zrozumieniu zaburzenia, uczeniu się strategii radzenia sobie i poprawie komunikacji w rodzinie.
 • Wsparcie edukacyjne: Osoby z ADD mogą korzystać z dodatkowego wsparcia edukacyjnego, takiego jak indywidualne plany nauczania, dostosowania w szkole i dodatkowe zasoby edukacyjne.

Wyzwania związane z ADD

Osoby z ADD mogą napotykać różne wyzwania w swoim codziennym życiu. Poniżej przedstawiamy niektóre z najczęstszych trudności związanych z tym zaburzeniem:

 • Trudności w szkole lub pracy: Osoby z ADD mogą mieć trudności w utrzymaniu uwagi na lekcjach lub zadaniach w pracy. Mogą mieć również trudności z organizacją i planowaniem, co może wpływać na ich osiągnięcia.
 • Pro

  Wezwanie do działania:

  Zapoznaj się z objawami ADHD i dowiedz się, jak możesz pomóc sobie lub bliskiej osobie. Zdobądź wiedzę na temat tego zaburzenia i zacznij działać już teraz!

  Link do strony: https://tytuurzadzisz.pl/

  [Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ