Jak się karmi przez PEG? – Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak się karmi przez PEG? – Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z metody karmienia przez PEG (perkutanową endoskopową gastrostomię) w celu dostarczenia odpowiedniego odżywienia pacjentom, którzy nie są w stanie jeść normalnie. Jest to procedura medyczna, która umożliwia wprowadzenie sondy do żołądka przez skórę, umożliwiając bezpośrednie podawanie pokarmu i płynów. W tym artykule omówimy szczegółowo, jak przebiega proces karmienia przez PEG, jego zastosowanie oraz wyzwania z nim związane.

1. Czym jest PEG?

PEG, czyli perkutanowa endoskopowa gastrostomia, to procedura medyczna, która polega na wprowadzeniu sondy do żołądka przez skórę. Sonda jest umieszczana za pomocą endoskopu, który umożliwia dokładne i precyzyjne umieszczenie jej w odpowiednim miejscu. Po zakończeniu procedury, sonda jest zabezpieczana na zewnątrz ciała pacjenta za pomocą specjalnego mocowania.

2. Kiedy stosuje się karmienie przez PEG?

Karmienie przez PEG jest stosowane u pacjentów, którzy nie są w stanie jeść normalnie z powodu różnych schorzeń, takich jak:

 • Choroby neurologiczne, takie jak pourazowe uszkodzenie mózgu, stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona.
 • Nowotwory jamy ustnej, gardła lub przełyku, które utrudniają połykanie.
 • Choroby układu pokarmowego, takie jak zapalenie jelit czy choroba Leśniowskiego-Crohna.
 • Przewlekłe zapalenie trzustki.

Karmienie przez PEG może być również stosowane u pacjentów, którzy są w stanie jeść, ale mają trudności z przyjmowaniem odpowiedniej ilości pokarmu i płynów, co prowadzi do niedożywienia.

3. Jak przebiega procedura karmienia przez PEG?

Procedura karmienia przez PEG składa się z kilku etapów:

3.1. Przygotowanie do procedury

Przed przystąpieniem do procedury karmienia przez PEG, pacjent musi być odpowiednio przygotowany. Wymaga to wykonania badań diagnostycznych, takich jak gastroskopia czy badanie obrazowe jamy brzusznej, aby ocenić stan żołądka i okolicznych struktur. Pacjent powinien być również odpowiednio znieczulony przed rozpoczęciem procedury.

3.2. Wprowadzenie sondy do żołądka

Podczas procedury, lekarz wprowadza sondę do żołądka pacjenta za pomocą endoskopu. Endoskop jest elastycznym narzędziem, które umożliwia dokładne i precyzyjne umieszczenie sondy w odpowiednim miejscu. Po zakończeniu wprowadzania sondy, endoskop jest wycofywany, a sonda pozostaje w żołądku.

3.3. Zabezpieczenie sondy

Po wprowadzeniu sondy do żołądka, konieczne jest jej odpowiednie zabezpieczenie na zewnątrz ciała pacjenta. W tym celu stosuje się specjalne mocowanie, które utrzymuje sondę w miejscu. Mocowanie jest wygodne i bezpieczne dla pacjenta, zapobiegając przypadkowemu wysunięciu sondy.

3.4. Rozpoczęcie karmienia

Po zakończeniu procedury, pacjent może rozpocząć karmienie przez PEG. Pokarm i płyny są podawane bezpośrednio do żołądka za pomocą sondy. W zależności od potrzeb pacjenta, karmienie może być przeprowadzane przez całą dobę lub tylko w określonych godzinach.

4. Wyzywania związane z karmieniem przez PEG

Karmienie przez PEG może być skomplikowane i wymagać odpowiedniego przygotowania oraz nadzoru medycznego. Istnieje kilka wyzwań związanych z tą procedurą, takich jak:

 • Zapobieganie infekcjom – ze względu na obecność sondy w żołądku, istnieje ryzyko infekcji. Dlatego ważne jest utrzymanie odpowiedniej higieny i dbanie o czystość sondy oraz miejsca, w którym jest ona zabezpieczona.
 • Zapobieganie zatorom – sondę należy regularnie płukać, aby zapobiec zatorom i utrzymaniu jej drożności. Płukanie sondy powinno być przeprowadzane zgodnie z zaleceniami lekarza.
 • Monitorowanie stanu pacjenta – pacjent poddawany karmieniu przez PEG powinien być regularnie monitorowany pod kątem ewentualnych powikłań i skutków ubocznych. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, należy skons

  Wezwanie do działania:

  Zapoznaj się z informacjami na temat sposobu karmienia przez PEG i zadbaj o odpowiednie odżywienie. Skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia, aby uzyskać dokładne wskazówki i zalecenia dotyczące tego procesu. Pamiętaj, że prawidłowe żywienie jest kluczowe dla Twojego zdrowia i dobrej kondycji. Nie zwlekaj, podejmij działanie już teraz!

  Link tagu HTML: https://www.bajarka.pl/

  [Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ