Co to jest PEG w medycynie?

PEG, czyli percutaneous endoscopic gastrostomy, to procedura medyczna stosowana w celu wprowadzenia sondy żywieniowej do żołądka pacjenta. Jest to inwazyjny zabieg, który umożliwia dostarczanie pokarmu i leków osobom, które nie są w stanie spożywać ich drogą doustną. PEG jest stosowane w przypadku pacjentów z różnymi schorzeniami, takimi jak choroby neurologiczne, nowotwory, zaburzenia połykania czy niewydolność układu pokarmowego.

Jak przebiega procedura PEG?

Procedura PEG polega na wprowadzeniu sondy żywieniowej przez skórę i mięśnie brzucha do żołądka. Zabieg ten jest wykonywany przez lekarza gastroenterologa przy użyciu endoskopu, czyli elastycznego narzędzia wyposażonego w kamerę i światło. Endoskop jest wprowadzany do żołądka przez jamę ustną lub nosową, a następnie przez niego przeprowadza się sondę żywieniową do żołądka. Po zakończeniu zabiegu, sonda jest przymocowywana do skóry za pomocą specjalnego mocowania.

Zastosowanie PEG w medycynie

PEG jest stosowane w przypadku pacjentów, którzy nie są w stanie spożywać pokarmu i leków drogą doustną. Może to wynikać z różnych przyczyn, takich jak:

  • Choroby neurologiczne, takie jak udar mózgu, stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona, które powodują trudności w połykaniu.
  • Nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku czy żołądka, które utrudniają spożywanie pokarmu.
  • Zaburzenia połykania, które mogą być spowodowane np. uszkodzeniem mięśni gardła.
  • Niewydolność układu pokarmowego, która uniemożliwia prawidłowe trawienie i wchłanianie pokarmu.

Procedura PEG umożliwia dostarczanie pacjentom odpowiedniej ilości kalorii, składników odżywczych i płynów, które są niezbędne do utrzymania prawidłowego stanu odżywienia i funkcjonowania organizmu. Sonda żywieniowa może być stosowana zarówno tymczasowo, jak i długoterminowo, w zależności od potrzeb pacjenta.

Wyzwania związane z PEG

Procedura PEG jest stosunkowo bezpieczna i skuteczna, jednak wiąże się z pewnymi ryzykami i wyzwaniami. Niektóre z najczęstszych problemów związanych z PEG to:

  • Infekcje – istnieje ryzyko infekcji w miejscu wprowadzenia sondy żywieniowej. Ważne jest odpowiednie dbanie o higienę i regularne czyszczenie miejsca, w którym sonda jest przymocowana do skóry.
  • Przesunięcie sondy – w niektórych przypadkach sonda może się przesunąć lub wypaść. W takiej sytuacji konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem i ponowne umieszczenie sondy.
  • Zaparcia – niektórzy pacjenci mogą doświadczać problemów z wypróżnianiem po wprowadzeniu sondy żywieniowej. W takiej sytuacji ważne jest monitorowanie regularności wypróżnień i stosowanie odpowiednich środków przeczyszczających.
  • Reakcje alergiczne – niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na materiały używane do wykonania sondy żywieniowej. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem.

Ważne jest, aby pacjenci korzystający z sondy żywieniowej byli regularnie monitorowani przez lekarza i odpowiednio dbali o higienę oraz pielęgnację miejsca, w którym sonda jest przymocowana do skóry. Regularne wizyty kontrolne i badania laboratoryjne są niezbędne w celu monitorowania stanu odżywienia i ewentualnego dostosowania diety i leczenia.

Podsumowanie

PEG jest procedurą medyczną stosowaną w celu wprowadzenia sondy żywieniowej do żołądka pacjenta. Jest to skuteczna metoda dostarczania pokarmu i leków osobom, które nie są w stanie spożywać ich drogą doustną. Procedura PEG jest stosunkowo bezpieczna, ale wiąże się z pewnymi ryzykami i wyzwaniami, takimi jak infekcje, przesunięcie sondy czy zaparcia. Ważne jest odpowiednie monitorowanie pacjentów korzystających z sondy żywieniowej oraz regularne wizyty kontrolne u lekarza. PEG może znacząco poprawić jakość życia pacjentów, umożliwiając im prawidłowe odżywianie i leczenie.

PEG (perkutanna endoskopowa gastrostomia) to procedura medyczna, w której przez skórę wprowadza się cienki elastyczny rurkę do żołądka. PEG umożliwia bezpośrednie dostarczanie pokarmu, płynów i leków do żołądka u pacjentów, którzy mają trudności z połykaniem lub niezdolni są do spożywania pokarmu drogą doustną.

Link do strony: https://www.niezgrani.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ