Jak wykryć ADD? – Jak rozpoznać objawy i diagnozować ADHD

Jak wykryć ADD? – Jak rozpoznać objawy i diagnozować ADHD

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na różne problemy zdrowotne, w tym również na zaburzenia neurologiczne. Jednym z takich zaburzeń jest ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej. W ramach tego zespołu wyróżnia się dwa podtypy: ADHD z dominującym objawem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD-H) oraz ADHD z dominującym objawem niedostatku uwagi (ADD). W tym artykule skupimy się na drugim podtypie, czyli ADD. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy ADD i jak przeprowadzić diagnozę tego zaburzenia.

1. Czym jest ADD?

ADD, czyli ADHD z dominującym objawem niedostatku uwagi, jest jednym z podtypów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Osoby z ADD mają trudności z koncentracją, skupianiem uwagi i organizacją swoich działań. Często są roztrzepane, zapominalskie i mają trudności w utrzymaniu uwagi na jednym zadaniu przez dłuższy czas. ADD często występuje u dzieci, ale może również towarzyszyć dorosłym.

2. Objawy ADD

Objawy ADD mogą być różne u różnych osób, ale istnieje kilka charakterystycznych cech, które często występują u osób z tym zaburzeniem. Oto niektóre z najczęstszych objawów ADD:

 • Zaburzenia koncentracji i uwagi
 • Trudności w organizacji i planowaniu
 • Zapominalstwo
 • Trudności w utrzymaniu uwagi na jednym zadaniu
 • Brak skrupułów
 • Impulsywność
 • Trudności w kontrolowaniu emocji

Jeśli zauważasz u siebie lub u swojego dziecka te objawy, może to sugerować obecność ADD. Jednak pamiętaj, że tylko lekarz może postawić diagnozę na podstawie szczegółowego wywiadu i obserwacji.

3. Diagnoza ADD

Diagnoza ADD jest procesem, który powinien być przeprowadzony przez specjalistę, takiego jak psychiatra, psycholog lub neurolog. W celu postawienia diagnozy lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem lub rodzicami dziecka, obserwuje zachowanie i analizuje zgromadzone informacje. Ważne jest również wykluczenie innych przyczyn objawów, takich jak problemy zdrowotne czy stres.

Podczas diagnozy lekarz może również poprosić o wypełnienie kwestionariuszy oceniających objawy ADD. Przykładowe kwestionariusze to Skala ADHD-RS czy Kwestionariusz Zachowań ADHD dla Dorosłych (ASRS). Wyniki tych kwestionariuszy mogą dostarczyć dodatkowych informacji na temat występowania objawów ADD.

4. Wsparcie dla osób z ADD

Osoby z diagnozą ADD mogą skorzystać z różnych form wsparcia, które pomogą im radzić sobie z trudnościami wynikającymi z tego zaburzenia. Oto kilka przykładów:

 • Terapia behawioralna – terapia behawioralna może pomóc osobom z ADD w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z trudnościami związanymi z koncentracją i organizacją.
 • Terapia farmakologiczna – w niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki, które pomagają w kontrolowaniu objawów ADD.
 • Wsparcie edukacyjne – dzieci z ADD mogą skorzystać z dodatkowego wsparcia edukacyjnego, takiego jak indywidualne plany nauczania czy terapia zajęciowa.
 • Wsparcie rodziny – rodzina osób z ADD może skorzystać z poradnictwa rodzinnego, które pomoże im lepiej zrozumieć i radzić sobie z trudnościami wynikającymi z tego zaburzenia.

Ważne jest, aby każda osoba z diagnozą ADD znalazła dla siebie odpowiednie formy wsparcia, które pomogą jej w codziennym funkcjonowaniu.

5. Podsumowanie

ADD, czyli ADHD z dominującym objawem niedostatku uwagi, jest zaburzeniem neurologicznym, które objawia się trudnościami z koncentracją, skupianiem uwagi i organizacją działań. Jeśli zauważasz u siebie lub u swojego dziecka objawy ADD, warto skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi diagnozę i zaproponuje odpowiednie formy wsparcia. Pamiętaj, że każda osoba z diagnozą ADD jest wyjątkowa i potrzebuje indywidualnego podejścia.

Wezwanie do działania:

Jeśli masz podejrzenia dotyczące ADHD (ADD), warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą. Oni będą w stanie przeprowadzić odpowiednie badania i diagnozę. Nie zwlekaj, działaj już teraz, aby uzyskać odpowiednią pomoc i wsparcie.

Link tagu HTML:

https://www.abcwnetrza.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ