W Polsce i na całym świecie coraz więcej firm potrzebuje powierzchni do magazynowania. Powstaje więc wiele magazynów. Część pod wynajem, a część – na specjalne zamówienie. Jak to wygląda w praktyce? Wyjaśniamy!

Czym są magazyny BTS?

Choć na polskim rynku jest coraz więcej nowoczesnych powierzchni magazynowych, to mimo to często zdarza się, że firma, szukając magazynu, nie potrafi znaleźć żadnego obiektu, który spełniałby wymagania. Czasami udaje się dokonać usprawnienia, by je dostosować, jednak to dość kosztowne. Bywa też, że jest wręcz niemożliwe ze względów technicznych. Właśnie dlatego coraz częściej słyszy się o magazynach BTS. Skrót pochodzi od angielskiego „build to suit”. Oznacza magazyn szyty na miarę. Taka hala projektowana jest pod konkretnego klienta i budowana przez dewelopera. W dokładny sposób to, czym są magazyny BTS wyjaśnia teberia.pl. Na blogu można przeczytać pełną charakterystykę hal magazynowych „build to suit”. Zarówno magazyn BTS, jak i BTO (ang. build-to-own) są odpowiedzią na indywidualne potrzeby klientów.

Magazyn otwarty – składowanie na zewnątrz

Magazyny, zarówno te budowane na specjalne zamówienie, jak i gotowe oferowane na wynajem, można podzielić ze względu na konstrukcję budynku magazynowego. W tym kontekście da się wyróżnić aż trzy rodzaje magazynów: otwarty, półotwarty i zamknięty.

Magazyn otwarty to nic innego jak plac, na którym składuje się materiały, które są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Bardzo często w ten sposób składuje się materiały budowlane, wyroby stalowe, drewno, kontenery transportowe itp.

Regały w magazynie otwartym są oczywiście dobierane na podstawie wagi i kształtu składowanego towaru. Jednak nie mogą być wyposażone w elementy i mechanizmy, które są podatne na uszkodzenia. Wózki widłowe również muszą być dopuszczone do pracy na otwartej przestrzeni.

Czym charakteryzuje się magazyn półotwarty?

Magazyn otwarty to plac, zamknięty – to w pełni zabudowana hala do składowania towar ów. A magazyn półotwarty? Jak wygląda? Najczęściej to po prostu wiata, która jest zaopatrzona w ściany. Może ich mieć jednak nie więcej niż trzy.

Zazwyczaj w magazynie półotwartym składuje się towary, które wymagają ciągłego przepływu powietrza. Ale to nie wszystko. W magazynie półotwartym można magazynować produkty odporne na temperaturę, ale nie na inne warunki atmosferyczne, takie jak na przykład deszcz i śnieg.

Magazyn otwarty a półotwarty – porównanie

Ogromną zaletą magazynu otwartego jest to, że już w porównaniu do magazynu półotwartego, jest znacznie tańszy zarówno w budowie, jak i w utrzymaniu.

Jednak sposoby na składowanie towarów w magazynach półotwartych i otwartych, są do siebie zbliżone. W obu można produkty umieszczać na ziemi. Zazwyczaj do jednego i drugiego typu magazynu wybiera się regały półkowe, paletowe i wspornikowe. Najważniejsze, by wszystkie regały eksploatowane w magazynach otwartych i półotwartych były zabezpieczone farbą antykorozyjną.

Co więcej, warunki panujące w obu typach hal magazynowych są do siebie bardzo zbliżone, tak więc wykorzystuje się w nich wózki widłowe o podobnych parametrach.

Widać więc wyraźnie, że dużo cech wspólnych mają magazyny otwarte i półotwarte. Oba pozwalają na duże oszczędności, np. w ogrzewaniu. Stosuje się w nich niemalże takie same regały i wózki widłowe. W magazynach półotwartych można jednak składować znacznie więcej różnego typu towarów.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ